X-files

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 28. januar 2005.


Der er nyt på vej om statens it-net. Bare ikke lige nu. Måske om et par måneder. Måske først til sommerferien. Lige nu er projektet - der skal forbinde de offentlige institutioners digitale forvaltning i en fælles, sikker infrastruktur - stemplet fortroligt.
Det er ikke lykkedes Computerworld eGov at få en eneste embedsmand i Finansministeriet eller dets styrelser til at fortælle om planerne. Statens it-net er blevet tys-tys, fordi det udfordrer eksisterende magt- og beslutningskompetencer i statsforvaltningen. Og i et lidt længere perspektiv også regioner og kommuner.
For naturligvis er økonomi og effektiviseringer en del af projektet. Hvis staten køber net og båndbredde ind på først statens, siden måske hele det offentliges vegne, har vi en mægtig aktør og køber, som kan presse udbydernes priser helt i bund. Det giver besparelser, der forventes politisk og kræves budgetmæssigt.
På en måde ligger statens it-net og andre fællesoffentlige it-initiativer i forlængelse af indførelsen af koncern-it i nogle af ministerierne, der kan rydde op i et dyrt og decentralt beslutningsrod.
Men kritiske embedsmænd frygter en ny statslig it-skandale, når staten selv skal være teleselskab - eller de frygter opbygning af et centralt bureaukrati, når udgifter mellem de mange instanser skal fordeles.
Der er relevante argumenter både for og imod. Men hvorfor skal diskussionen være hemmelig?

Arne R. Steinmark
chefredaktør
Computerworld




IT-JOB

Netcompany A/S

Test Consultant

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Kinaxis Solution Architect

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Sr. Functional Architect - SAP
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere