Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Samsung giver smugkig på ny tablet

Koreanerne driller os med video af den kommende iPad-konkurrent, Galaxy Tab, der lanceres på IFA-messen om en uge. Der er vist masser at glæde sig til.

Vi har i længere tid vidst, at Samsung ville lancere en tablet baseret på Googles Android-operativsystem, men nu er vores koreanske venner endelig klar til at afsløre lidt detaljer fra officiel side.

Samsung har netop lanceret en ny webside, hvor vi får et smugkig på den kommende tablet-computer i en 19-sekunder kort video.

Den nye maskine ligner en storebror til den populære og anmelderroste Galaxy S-mobil, og navnet bliver da også Galaxy Tab.

Der er tale om en syv tommer tablet-computer med berøringsfølsom skærm, der er baseret på den nyeste version af Android, nemlig 2.2 også kendt som Froyo.

Kan alt det som iPad ikke kan
I videoen får vi at vide, at Galaxy Tab blandt andet vil byde på funktioner som GPS-navigation, videochat, understøttelse for websider med Flash og e-bøger.


Kigger du godt efter, så får vi også at vide, at maskinen vil have 3G-forbindelse, der kan deles med andre gadgets, og det ser også ud til, at du vil kunne tilslutte den til en ekstern skærm, antageligvis via HDMI.

Derudover vil Galaxy Tab også bruge Samsungs egenudviklede AllShare-funktionalitet, så du nemt vil kunne streame video, fotos og musik via DNLA til dit stuealter eller hjemmebioanlæg.
Tidligere har vi hørt rygter om, at Galaxy Tab vil have en 1-gigahertz processor og et 3,2-megapixel kamera med autofokus og blitz.

Lanceres i Berlin
Det er endnu uvist, hvor stor opløsningen er på den syv-tommer store skærm.

Får vi en almindelig 800 x 480-pixel opløsning, som nogen rygter har antydet, eller en mere passende opløsning på 1024 x 768 pixel? Sidstnævnte vil give et større virtuelt skrivebord, gøre det nemmere at overskue større websider og mere eller mindre give samme oplevelse som Apples iPad.

Samsung Galaxy Tab lanceres officielt på IFA-messen i Berlin den 2. september, og vi skal altså kun vente en uges tid, før vi finder ud af, hvad det egentlig er, vi har med at gøre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere