Lars Jacobsen

Chefredaktør, Computerworld

E-Mail

lja@cw.dk

Linkedin

Se Lars's LinkedIn profil

Chefredaktør for Computerworld siden 2013.

Mine interesser er især samlet om hvordan ny teknologi opstår og bliver brugt i samfundet eller i virksomheder. Jeg er oprindeligt uddannet cand.scient.adm. og skrev i sin tid speciale om hvordan opfattelsen og anvendelsen af it i den offentlige sektor har ændret sig over tid.

Hvordan de store virksomheder som Apple, Microsoft, Google og alle de andre kæmper om både privat- og virksomhedsbrugernes gunst er også noget jeg følger særligt med i.

Jeg har inden Computerworld blandt andet arbejdet for Teknologirådet, i Folketinget, forbedret usability i netbanker og på franske tankstationer samt tilbragt tre år i en offentlig styrelse med lave ledelsesinformation, tampe SQL-sætninger ind i rapportsoftware og prøve at få overblik over samtlige skibe i den danske handelsflåde siden 1978 - via en database som fik en gletscher til at virke hurtig.
1.619 artikler på Computerworld

Lars Jacobsen

Tre klare årsager: Derfor har Netcompany fastansat den højest placerede dansker i det internationale diplomati

ComputerViews: Netcompany ansættelse af den måske højest placerede dansker i det internationale diplomati viser, at selskabet hellere vil være Microsoft end Amazon og Google - og at firmaet er godt i gang med et stort skifte.

20. november 2024 kl. 13.40 | læs »

Test: Audi Q6 er en super fed SUV - men gør dig selv en tjeneste og kast flere penge efter den

Audi Q6 E-tron er en formiddabel eldreven SUV, så længe der er krydset meget af på udstyrlisten.

15. november 2024 kl. 15.59 | læs »

Test: HP forbedrer sin fine Zbook-bærbar - men under overfladen er tingene (desværre) helt som de plejer

Batteri, kraft og vægt er stadig i fokus hos HP Zbook Power G11. Det er en arbejdsmaskine med en fin balance - konkurrenterne er bare fænomenalt stærke pt.

11. november 2024 kl. 15.59 | læs »

Danmarks tre bedste CISO'er har alle integreret sikkerhed som en naturlig del af deres forretningsstrategier

Computerworld mener: Fra Bestseller over DSV til Danfoss: Danmarks tre bedste CISO'er viser, hvordan god cybersikkerhed er skræddersyet virksomhedens kultur og forretningsstrategi. Det er værd at lære af.

28. oktober 2024 kl. 14.00 | læs »

I aften kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Tre top-CISO'er er med i opløbet - læs alt om dem her

I aften bliver det afgjort, hvem der er Danmarks bedste CISO 2024. Årets tre kandidater er alle fra ærkedanske og globale virksomheder, men med meget forskellige udfordringer og tilgange.

24. oktober 2024 kl. 09.31 | læs »

Prøvekørt: Spritny elektrisk Renault 5 er som de første GTI'ere - fordi en elbil kan godt være sjov

Renault 5 udfordrer rammerne for kedelige og effektive elbiler: En charmerende kombination af klassisk køreglæde og moderne elteknologi

18. oktober 2024 kl. 15.59 | læs »

Test af Xpeng G6: For 20 år siden ville den have kostet to millioner - nu får du samme luksus for under 400.000

En imponerende elbil med masser af udstyr og god rækkevidde, men softwaredrillerier og ladeproblemer afslører, at overgangen til den nye type biler stadig kræver tålmodighed.

14. oktober 2024 kl. 15.50 | læs »

Oracle vil have fingre i større del af de danske ERP-marked: "Vi ved, at vi er konkurrencedygtige på prisen"

"Vi ved, at vi er konkurrencedygtige på prisen. Vi ved, hvilken værdi vi kan bringe," siger Søren Rygaard, chef for Oracle Apps i Danmark.

2. oktober 2024 kl. 09.45 | læs »

Test: Sjælden topkarakter til kæmpe strømsystem - holder køleskab og it-grej kørende i flere dage

Topkarakter til kæmpebatteri, der holder øllet koldt i tre dage: EcoFlow Delta 2 1024 Wh er mere end bare en stor powerbank - det er et intelligent, fleksibelt batterisystem, der kan være hjertet dit strømkrævende setup.

23. september 2024 kl. 15.59 | læs »

Her er Danmarks dygtigste it-konsulenthus - og 620 andre it-firmaer. Få hele analysen af it-Danmark her

Danmarks dygtigste it-virksomhed 2024 har aldrig haft underskud og er på kun ni år blevet en verdensomspændende softwaresucces. Mød dem i Computerworlds temanummer.

20. september 2024 kl. 09.59 | læs »