Avatar billede mrbs Nybegynder
12. april 2005 - 20:58 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

hvid baggrund gøres transparent

Hej!
Kan det lade sig gøre at fjerne en hvid baggrund på et billede i to farver...
Jeg har en tegning, som skal sættes ind oven over et andet billede, men den er indscannet i på hvidt papir.
Findes der en funktion i Photoshop, som kan skære alt det vide fra, og kun beholde de sorte streger?

MS
Avatar billede spe Nybegynder
12. april 2005 - 21:05 #1
Brug tryllestaven til at vælge alt det hvide.Klik på en del af din hvide baggrund og med dette aktivt vælger du Select->Similar.
Vend derefter din selektion med Select->Inverse
Nu har du valgt dine sorte streger og kan kopiere dem og sætte din tegning ind på det andet billede.
Avatar billede mrbs Nybegynder
12. april 2005 - 21:08 #2
Skulle lige til at skrive svaret her - jeg fandt selv ud af det! Men du får pointene - takker!
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. april 2005 - 21:14 #3
Marker det hvide med trylle staven og slet det (så du kan se dkak ternede mønster fra baggrunden igennem)
Herefter gemmes billedet som gif med transparans slået til.
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. april 2005 - 21:15 #4
se bort fra min kommentag, min maskine gik kold, derfor kommer den først nu
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester