IT-minister beskyldes for københavneri

400 jysk-fynske IT-virksomheder frygter en IT-mæssig skævvridning af Danmark oven på finanslovsforslaget, der blot giver 30 millioner kroner til regionale IT-initiativer. IT-Brancheforeningens Udvalg for Landsdækkende IT har bedt om et møde med videnskabsminister Helge Sander.

Regeringen gør IT til københavneri, lyder den harme melding fra landets regionale IT-formænd, der nu går i rette med videnskabsminister Helge Sander (V).

Formændene for landets IT-fora i Århus, Odense og Trekantsområdet er utilfredse med, at der i regeringens finanslovsforslag kun er afsat maksimalt 30 millioner kroner til regionale IT-initiativer.

- Vi tror, der mangler et nul, siger bo Sejer Frandsen, der er formand for IT-Forum Århus.

Han mener nemlig ikke, at det to-cifrede millionbeløb på nogen måder er dækkende for de behov, der findes, hvis Danmark skal undgå en IT-mæssig skævvridning.

Samme melding kommer fra amtsborgmester i Århus, Johannes Flensted-Jensen.

- Hvis ikke der er politisk og økonomisk fokus på Vestdanmark, så sakker vi agterud. Det vil vi ikke være med til. Vi vil have en afbalanceret fordeling af de IT-politiske initiativer, siger Johannes Flensted-Jensen til Ritzau.

De regionale IT-formænd fremhæver, at de i en velforarbejdet erhvervsredegørelse har dokumenteret behovet for en IT-udvikling uden for København.

Amterne og kommunerne vest for storebælt har desuden meldt sig klar til at skyde 300 millioner kroner i regionale IT-projekter, hvis staten bidrager med et tilsvarende beløb.

De 400 jysk-fynske virksomheder, der er repræsenteret under Udvalg for Landsdækkende IT, sender i dag et protestbrev til videnskabsministeren med anmodning om et hurtigt møde.

- Regeringen er i denne sag ude af trit med erhvervslivet. Vi vil allerede nu have regeringen tilbage på et realistisk spor. Derfor har vi bedt Helge Sander om et hurtigt møde om dette, siger Bo Sejer Frandsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere