Af Christian Lund, Computerworld Online
Danmarks første rene internetbank, Basisbank, endte med et samlet underskud på 58,1 millioner kroner i bankens første leveår. Dette ligger meget tæt på bankens egne forventninger.
Bankens balance udgjorde ved årets udgang 238,6 millioner kroner. Indlånet udgjorde 182,2 millioner kroner, mens udlånet var 159,7 millioner kroner.
Samtidig indskydes der yderligere 58,1 millioner kroner i Basisbank. Pengene stammer fra en gruppe af bankens oprindelige investorer. Heriblandt den islandske bank, IslandsbankiFBA, venturefonden Vertex Management og P/S BI IT Venture. Det nye indskud betyder, at Basisbank har en solvensgrad på 16,9 procent, hvilket er et stykke over lovgivningens krav på 8 procent.
Ny strategi
Basisbank regner med at få banken til at løbe rundt i første halvdel af 2002 og oplyser, at man i fremtiden vil fokusere endnu stærkere på kerneforretningen.
- Vækststrategien er erstattet af en bundlinje-strategi, siger John Carlsen, der er direktør i Basisbank.
Den ændrede forretningsstrategi har medført, at der er sket en tilpasning af den daglige ledelse. Administrerende direktør Jan Thorsen forlader Basisbank og overlader direktørstolen til Peter Andersson, der oprindeligt var udset til at være administrerende direktør for Basisbank i Sverige. Også viceadministrerende direktør, Jacob Dahl, der har haft ansvaret for ekspansionen i Skandinavien, går af.
John Carlsen fortsætter som direktør i banken, hvor han skal have ansvaret for marketing og web-udvikling.
Ikke til salg
John Carlsen benytter offentliggørelsen af årsregnskabet til at afkræfte rygter om et forestående salg af banken.
- Basisbank er ikke til salg, som det har været fremført i medierne igennem de seneste par måneder. Bankens ledelse og investorer er overbevist om, at banken går en positiv fremtid i møde på baggrund af de justeringer, der er foretaget, siger han.