Ny WAP-løsning baseret på IBM-platform

Softwarefirmaet Soft Design har leveret en WAP-løsning baseret på IBM AS/400-platform til tøjleverandørfirma, så dets kunder kan følge deres forsendelser frem til levering.

Af Kim Nielsen, IDG Online

WAP vinder frem i Danmark - og det seneste eksempel er Søborg-firmaet Soft Design, der ifølge en pressemeddelelse selv har leveret den første WAP-løsning, der alene baserer sig på IBM AS/400. Køberen er virksomheden Scandinavian Garment Service (SGS) i Odense, der har specialiseret sig i logistikservice for tøjindustrien - blandt andet transport af tøj frem til butikkerne.

Soft Design har specialiseret sig i e-handelsløsninger - og dets program til SGS skal bruges til registrering af forsendelserne. Når en chauffør fra SGS leverer varer til modtageren, registrerer han leveringen på sin WAP-telefon, der er forbundet med firmaets IBM AS/400-server. Så kan afsenderen følge sin forsendelse helt frem til modtagerens dørtrin. Samtidig sikrer SGS sig, at firmaet hele tiden er opdateret på, hvordan status er på forsendelsessystemet.

Søborg-firmaet har udviklet e-handelsløsninger til virksomheder som HydroTexaco, IBM Global Services og Ernst & Young ved at bruge sin egen teknologi Websydian.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere