Mobiltelefoner fra LG og Toshiba virker i hele verden

Begge asiatiske mobilproducenter har nu lanceret mobiltelefoner, som både virker på GSM- og CDMA-netværket. Dermed kan den samme telefon bruges i Asien, Europa, Afrika samt Syd- og Nordamerika.

Indhold

Selvom vi Europa er vant til GSM, der er den største mobile netværksstandard i verden, så finder man hurtigt ud af, at der også findes andre standarder, hvis man eksempelvis rejser til USA eller visse lande i Asien. Her er det primært CDMA-standarden, der gør sig gældende, og indtil for ganske nylig, eksisterede der ingen mobiltelefon, der kunne roame mellem de to typer netværk.

Nu kommer imidlertid både koreanske LG og japanske Toshiba på banen med mobiltelefoner, der understøtter begge standarder.

For begge producenters telefoner gælder det, at brugeren kan nøjes med at anvende ét abonnement og ét SIM-kort. Roamingen mellem CDMA og GSM foregår på samme måde, som der i dag roames indbyrdes mellem de forskellige GSM-frekvensbånd ? nemlig ganske automatisk afhængigt af hvilket netværk, der er til rådighed.

LG?s verdenstelefon er udstyret med et 1,3 megapixel digitalkamera samt den såkaldte TTS (Text to Speech)-funktion, som kan læse dine SMS?er højt for dig.

LGs nye verdenstelefon kan roame mellem GSM og CDMA.

Toshiba 903T lanceres sammen med Vodafone. Telefonen er udstyret med GPS og et digitalkamera på 2 megapixel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis