Internet til alle landets biblioteker

270 millioner kroner har kulturministeren sat af til at sikre, at landets borgerne gratis kan komme til tasterne på folkebibliotekerne.

Af Claus Thorhauge

En ekstra bevilling til bibliotekerne skal sikre, at de nye medier repræsenteres på hylder og borde på alle landets biblioteker. Pengene er allerede sat af på regeringens forslag til finanslov og fordeles med 40, 60, 70 og 100 millioner kroner ekstra over de næste fire år.

? Det er fremragende, hilser direktør for Danmarks Biblioteksforening, Winnie Vitzansky, pengene velkommen. Netop adgang til Internet er centralt.

? Al relevant information er i dag via Internet. Hvis vi ikke havde fået bevillingen, ville bibliotekerne være reduceret til at levere museumsinformation, siger Winnie Vitzansky.

Den ekstra pose penge skal ikke bruges til udlån af videofilm, som først antaget. Og det ligger fast, at det stadig er gratis at være låner af de nye medier på bibliotekerne. Loven forpligter bibliotekerne til at give adgang til Internet (senest i år 2001), elektroniske databaser, udlån af cd-rommer med spil og programmer samt adgang til at skrive på computere. Bibliotekerne skal også etablere den centrale biblioteksdatabase, Danbib-basen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere