Artikel top billede

Googles danske topdirektør, Peter Friis, prøver at holde rejseaktiviterne på et minimum med mellem 40-70 rejsedage om året. Yndlingsdestinationen er San Francisco, når han skal på konference. Foto: Søren Osgood.

Sommerfavoritter: Sådan rejser dansk Google-boss

Sommer-favoritter: Googles danske direktør har en forkærlighed for især én amerikansk by, når han skal på konference. Derimod er konferencer i London på ingen måder et hit, mener han.

Sommerferietid er rejsetid.

Men rejser er også en fast del af tilværelsen resten af året for Googles danske direktør Peter Friis, som er på farten op mod 70 dage om året.

Tidligere var der endda flere rejser i kalenderen, men Peter Friis har skåret ned på især de lange USA-ture, fordi han stadig døjer med efterveerne fra en diskusprolaps, som ramte ham sidste år.

Konferencerne i USA - og særdeles dem San Francisco med blandt andet selskabets udviklerkonference I/O - hører ellers til Google-direktørens yndlingssteder, når det kommer at lære fra sig og suge ny viden.

Google-chef i Guds eget land

Derfor forsøger Peter Friis stadig at komme til Guds eget land cirka en eller to gange om året.

"USA er et fantastisk konferencested. Derovre er de lysår foran alle andre, og alt er planlagt ned i mindste detalje lige fra check-in og forplejning til mødebooking og andre logistiske udfordringer," siger Peter Friis, som især fremhæver San Francisco som en god konferenceby.

"Byen ligger tæt på Google hovedkvarter (Googleplex i Silicon Valley, red.) og Las Vegas, hvor jeg også kan lide at tage hen. Og fordi jeg selv præsenterer en del oplæg, så lærer man rigtigt meget af de amerikanske presenters. De er underholdende, fyldt med faglig viden og så kommer de ud over scenekanten og taler direkte til én," siger Peter Friis om mødet med de amerikanske scener.

Oslo hitter

Han fortæller, at selv om skandinaviske oplægsholdere godt kan være en smule mere indadvendte i forhold til de store shows i USA, så er der to konferencer i Norden, som han meget nødigt vil gå glip af.

Det drejer sig om digital marketing-eventen Gulltaggen i Oslo og søgeoptimerings- og internetkonferencen SIME i Stockholm.

"Især Oslo-konferencen er fyldt med fagligt indhold, gode talere og den bliver afholdt på et niveau, hvor selv amerikanerne må være imponerede. Derudover er Oslo en fantastisk konference-by med gode hoteller, let at rejse til, og man føler sig tryg på gaden," siger Peter Friis.

London er logistik-helvede

Den danske Google-direktør fik sidste år forretningsansvaret for Googles aktiviteter i Danmark, Norge, Sverige og Finland, hvilket naturligvis kræver en del rejseaktivitet.

Men udover at rejse rundt i Norden, tager han tit til London for at afrapportere til Googles europæiske hovedkvarter.

Selv om han elsker Englands hovedstad, mener Peter Friis, at London på mange måder ikke egner sig som konferenceby.

"Man bruger utroligt lang tid på logistik i London, fordi trafikken er så heftig. Man bruger ofte mere tid på at komme frem til konferencestederne end på selve konferencerne, og det er jo ikke meningen, " siger Peter Friis, der af den grund ikke kan anbefale London som konferenceby.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer