Artikel top billede

IBM ude med endnu et millionunderskud

2009 blev igen et rødt år for IBM i Danmark, der netop har præsenteret endnu et gigantisk underskud.

It-giganten IBM bløder stadigvæk i Danmark.

Virksomheden har netop præsenteret et årsregnskab med et underskud på 271 millioner før skat. IBM har desuden oplevet, at omsætningen er faldet med mere end milliard kroner fra 8,8 til 7,7 milliarder kroner.

Det fremgår af en artikel i Dagbladet Børsen.

Voldsomme afskrivninger

Underskuddet skyldes ifølge IBM af- og nedskrivninger på omkring 700 millioner kroner.

Det er blandt andet opkøbene af Mærsk Data og DM Data i 2004, der stadigvæk belaster regnskabet.

IBM har desuden haft store udgifter til at forbedre kvaliteten af virksomhedens driftscentre, der i 2008 blev ramt af et stort nedbrud, der især gik udover virksomhedens aller største kunder.

Trods underskuddet er IBM's direktør dog tilfreds med regnskabet, der viser et driftsoverskud på 693 millioner før af- og nedskrivninger.

"Det er klart, at vi er meget tilfredse med resultatet af den primære drift og den udvikling, som vi har været i gennem," siger Lars Mikkelgaard-Jensen til Dagbladet Børsen.

IBM-direktør forventer desuden, at IBM igen begynder at vokse i 2010.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis