Artikel top billede

HTC producerer et stort antal Android-telefoner heriblandt Googles Nexus One.

HTC er 'uenig' i grundlaget for Apples sagsanlæg

Apple har sagsøgt HTC for patenkrænkelse, men spørgsmålet er, om det egentlige formål er at genere Google.

Computerworld News Service: Smartphone-producenten HTC svarer nu igen mod Apple med en udtalelse om, at virksomheden er "uenig" i de juridiske skridt, som Apple har taget mod virksomheden.

Tidligere på måneden sagsøgte Apple HTC over påståede patentkrænkelser. HTC var selvfølgelig hurtig til at svare, at virksomheden besidder sine egne patenter. Google, som er en af HTC's største softwarepartnere, har også meldt sin opbakning til HTC.

Koncernchef for HTC, Peter Chou, giver i en pressemeddelelse på HTC's website Apple hårde ord med på vejen:

"HTC er uenig med Apples sagsanlæg og vil fuldt ud forsvare sig. HTC går stærkt ind for beskyttelse af ophavsretten og vil fortsat respektere andre innovatorer og deres teknologier, som vi altid har gjort, men vi vil fortsat gå ind i konkurrencen med vores egne teknologier som en sund måde for forbrugerne at få den bedst mulige mobiloplevelse."

Chou fortsætter med at fremhæve HTC's tidligere innovationer fra udgivelsen i 1999 af den første smartphone med en 3,5 tommer farve-touchscreen i USA - T-Mobile Pocket PC Phone Edition - over udgivelsen af den første Google Android-smartphone - T-Mobile G1 - i oktober 2008.

Søgsmålet tager form både som en sag i en amerikansk distriktsdomstol og som en undersøgelse i den amerikanske International Trade Commission. Sagen handler om 20 patenter relateret til både software og hardware. HTC producerer dog udelukkende hardware til smartphones, som enten kører styresystemerne Windows Mobile eller Android.

Da HTC producerer et stort antal Android-telefoner heriblandt Googles egen Nexus One, vurderer mange, at Apples egentlige mål er at forstyrre Google. Der er stigende rivalisering mellem de to virksomheder, selvom de udadtil stadig er allierede.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer