Artikel top billede

Internet Explorer har fået et nyt sikkerhedshul.

Ny fejl i Explorer giver adgang til dine filer

Microsoft advarer om, at en ny fejl i virksomhedens browser, Internet Explorer, under særlige forudsætninger giver hackere adgang til filer på din computer.

Computerworld News Service: "Vores undersøgelser har indtil videre vist, at såfremt brugeren benytter en version af Internet Explorer, der ikke kører i beskyttet tilstand, vil hackere muligvis være i stand til at få adgang til filer, hvis filnavne og placeringer kendes i forvejen," skriver Microsoft i en security advisory.

Denne sårbarhed kræver altså, at hackere i forvejen kender navn og placering på den fil, de ønsker adgang til, forklares det.

Dette er blot det seneste sikkerhedshul, der plager Internet Explorer. I sidste måned blev det afsløret, at en sårbarhed i IE 6 blev udnyttet i et koordineret angreb mod mere end 20 store amerikanske virksomheder heriblandt Google, som anklagede Kina for at stå bag. Denne sårbarhed er siden blevet lukket af Microsoft.

Angrebet fik Google til i sidste uge at offentliggøre, at virksomheden vil udfase understøttelsen af IE 6 til at starte med for Google Apps og Google Websteder fra marts.

Den ny sårbarhed i IE, der blev afsløret i onsdags, har grundlag i, at lokale filer på computeren fejlagtigt renderes i browseren. Sårbarheden rammer adskillige versioner heriblandt IE 5.01 og IE 6 på Windows 2000, IE 6 på Windows 2000 Service Pack 4 samt IE 6, IE 7 og IE 8 på Windows XP og Windows Server 2003, oplyser Microsoft.

"Beskyttet tilstand forhindrer, at denne sårbarhed kan udnyttes, og er som standard slået til i versioner af Internet Explorer på Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 og Windows Server 2008," oplyser virksomheden.

Microsoft har endnu ikke iagttaget nogen hackerangreb, der udnytter fejlen, og har ikke besluttet, om fejlen skal rettes via den månedlige sikkerhedsopdatering, eller om der skal udgives en særskilt hasteopdatering.

Oversat af Thomas Bøndergaard




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere