Artikel top billede

Svensker i fornuftsægteskab med dansk SAP-hus

Efter et par turbulente år kaster ledergruppen hos March It håndklædet i ringen og sælger virksomheden.

De fire ejere af SAP konsulenthuset March It har valgt at sælge forretningen. Det sker efter et turbulent 2008, hvor den administrerende direktør måtte fyres på grund af samarbejdsvanskeligheder. Og et 2009 hvor firmaet har skåret i medarbejderstaben på grund af finanskrisen.

Det er den danske forretning af det svenske konsulenthus Acando, der har købt March It.

"Som alle andre løb vi ind i en krise, hvilket gjorde, at vi havde svært ved at fortsætte vores vækst. For at opfylde de ambitioner, vi har på det danske marked, valgte vi at købe et af de mest interessante SAP-huse i Danmark," siger Anders Engdal, der er administrerende direktør i Acando Danmark.

Med opkøbet forventer han, at Acando får tilført de nødvendige kompetencer for at blive en stor SAP-spiller på det danske marked.

"For os står March It for noget helt specielt. Nemlig kombinationen af at have udviklet løsninger og så deres mangeårige kompetence inden for branchen," siger Anders Engdal.

Fortsætter som hidtil

De 42 ansatte, inklusiv ledergruppen, der udgør den nuværende medarbejderstab hos March It, behøver ikke at frygte for deres arbejde, forsikrer Anders Engdal.

"March It fortsætter som hidtil. Alle ansatte er en meget vigtig del af vores fremadrettede strategi, og vi har endda planer om nyansættelser," siger han.

Også den nuværende ledergruppe fortsætter som hidtil, hvor den nuværende administrerende direktør bliver chef for ERP-delen i Acando.

Ingen bekymring trods turbulens

Ifølge Anders Engdal er det en sund virksomhed, Acando overtager. Han mener ikke, at de seneste års turbulens vil have nogen betydning virksomhedens fremtid.

"Der er ikke nogen tvivl om at de er hårdt ramt lige som alle andre. Men det her opkøb er alene sund fornuft, og ikke på grund af manglende økonomi fra March It. Det er et rent fornuftsægteskab det her," siger han.

I 2008 omsatte March It for 53 millioner danske kroner og beskæftigede 42 ansatte. Acando er en svenskejet virksomhed og har mere end 1100 medarbejdere i seks lande i Europa samt en årlig omsætning på 1,6 milliarder svenske kroner, hvilket svarer til knap 1,2 milliarder danske.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra March It.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel