Artikel top billede

Janus Friis og Niklas Zennström sagsøger Skype

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er så sure på de nuværende ejere af Skype, at de nu trækker dem i retten.

Computerworld News Service: Selskabet Joltid, der ejes af Skype-stifterne, Janus Friis og Niklas Zennström, trækker Skype i retten i USA.

Det sker med beskyldninger om, at Skype, eBay, Silver Lake Partners og andre har krænket Joltids copyright-rettigheder.

Striden mellem parterne handler om en aftale, som eBay indgik, da selskabet købte Skype i 2005. Købet af Skype - der gjorde Janus Friis og Niklas Zennströmm til mangemilliardærer - inkluderede nemlig ikke den peer-to-peer teknologi, som Skype bygger på.

Den ejes af Joltid og blev solgt i licensform til Skype.

Konflikten brød ud i lys lue, da Joltid tidligere på året annullerede licens-aftalen mellem de to selskaber. Siden har Joltid og Skype været i kødet på hinanden. De er stærkt uenige om, hvorvidt ophævelsen af aftalen overhovedet er mulig, og der er gang i flere retssager i Storbritannien.

"Joltid ophævede licens-aftalen med Skype som følge af aftalebrud fra Skypes side. Skype har krænket Joltids copyright," lyder det i en meddelelse fra Joltid.

"Joltid vil med næb og kløer håndhæve sine copyright-rettigheder og andre intellektuelle rettigheder i alle de teknologier, som selskabet har opfundet," hedder det.

Skype-køberen eBay har tidligere meddelt, at selskabet er i fuld gang med at udvikle en alternativ teknologi, som selskabet selv har ejerskab til. Der er dog ingen garantier for, at arbejdet bliver succesfuldt.

"Det er ikke givet, at software-udviklingen bliver succesfuld. Den kan føre til tab af funktionalitet og vil under alle omstændigheder være dyr. Skype vil blive hårdt ramt, og den fortsatte drift af Skypes forretning vil ikke være sandsynlig, hvis Skype mister retten til at anvende Joltid-softwaren uden at der er alternativer til stede," har selskabet tidligere meddelt.

Selskabet solgte tidligere på måneden 65 procent af Skype til en gruppe investorer med Silver Lake Partners som den største.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere