Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

IBM's bestyrelsesformand og topchef, Sam Palmisano, har endnu engang haft den store tegnebog fremme. Over seks milliader kroner betaler han for analysesoftware-firmaet SPSS. (Foto: gratis /)

IBM overtager SPSS i milliardhandel

IBM køber softwareselskabet SPSS for over seks milliarder danske kroner i et forsøg på at styrke sin business intelligence-forretning yderligere.

Den amerikanske it-gigant IBM meddeler i dag, at den for seks milliarder danske kroner har købt det Chicago-baserede business intelligence-selskab SPSS, der udvikler software til analysearbejde.

IBM oplyser, at opkøbet sker for styrke selskabets business analytics-forretning, hvor kunderne i stigende grad efterspørger måder at reducere omkostninger og risici gennem forudsigende analyser ved hjælp af data mining og statistiske analyser.

IBM udvider analyse-kompetencer

Og det kan SPSS' teknologi netop bidrage til IBM-familien med, mener IBM.

"Med dette opkøb udvider vi vores kompetencer til et nyt niveau i analysesoftware, der ikke alene giver vores kunder større indsigt, men også virkeligt udsyn," siger Ambuj Goyal, general manager i Information Management hos IBM, i en pressemeddelelse.

IBM oplyser, at firmaet fortsat vil supportere og forbedre SPSS-teknologier, samtidig med at SPSS-kunderne vil få adgang til resten af IBM's ydelser.

IBM's BI-opkøbshistorie

Det er ikke første gang, at IBM opruster på business intelligence-fronten.

Faktisk markerer SPSS-opkøbet blot det seneste i en række af opkøb, hvor det mest markante nok er overtagelsen af det store canadiske BI-hus Cognos for 26 milliarder danske kroner.

På sin store Information-on-demand-konference i Las Vegas sidste år lancerede IBM da også allerede idéen om, at specielt forretnings-analysesoftware var afgørende for virksomhederne, hvis de ville slippe helskindet gennem finanskrisen.

Med det seneste opkøb lader det til, at IBM mener det alvorligt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere