Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

It-chefer: Sikkerhedsbudgetterne strammes

Flere end 200 it-sikkerhedschefer inden for it-, medie- og telekom-sektorerne viser, at 32 procent står med strammere it-sikkerhedsbudgetter.

Computerworld News Service: Deloitte 2009 Global Security Survey af it-, medie- og telekom-sektorerne viser, at it-sikkerhedschefer er mindre tilbøjelige til at investere i nye sikkerhedsteknologier som såkaldt early adopters, end de var i 2007, da undersøgelsen sidst blev foretaget.

I 2007 svarede 67 procent af respondenterne, at de "anså sig selv som early adopters af sikkerhedsteknologi," påpeger undersøgelsen, mens det tal nu er faldet til 53 procent. Undersøgelsen fra Deloitte konkluderer, at it-sikkerhedschefer i de tre sektorer står over for øget pres for at "reducere sikkerhedsinvesteringerne og øget fokus på at holde den daglige drift i gang."

"32 procent svarede, at deres sikkerhedsbudgetter er reducerede, selvom de dog ikke gav nogen detaljer," siger Irfan Saif, som er ledende analytiker hos Deloittes enterprise risk services.

Frygter interne angreb

Selvom 25 procent af undersøgelsens respondenter svarer, at deres sikkerhedsbudgetter er blevet forhøjet, så er denne stigning på under fem procent.

60 procent svarer, at de føler, at de sakker bagud eller stadig er ved at indhente det tabte," oplyser Saif og tilføjer, at sociale netværksteknologier og problemer med at efterleve lovkrav og regler er blandt de værste bekymringer hos de adspurgte it-sikkerhedschefer.

Undersøgelsen viser også, at kun 28 procent føler sig sikre på, at de er beskyttede mod interne angreb fra insidere.

Herudover ser det ud til, at stillingen "privacy-chef" (som nogle gange kaldes chief privacy officer eller CPO, hvis job det er at sikre, at en organisations processer angående datahåndtering efterkommer lovkrav og organisationens foretrukne fremgangsmåde) bliver mindre udbredt blandt de adspurgte virksomheder.

Den tidligere undersøgelse fra Deloitte af it- medie- og telekom-sektorerne viste, at halvdelen af de adspurgte virksomheder havde en "chef med ansvar for privacy," hvor dette års undersøgelse her påviser en nedgang på seks procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere