Artikel top billede

Skandale-ramt KMD-partner solgt for milliarder

Støvet er ved at lægge sig efter den storm af skandaler, som ramte indiske Satyam. En anden indisk outsourcing-virksomhed, Tech Mahindra, er klar til at overtage virksomheden.

På en lukket auktion, som fandt sted på et luksushotel i Mumbai i sidste uge, lagde indiske Mahindra Tech, som er delvist ejet af British Telecom, 570 millioner dollar - cirka 3,2 milliarder kroner - på bordet for at overtage en kontrollerende del af skandaleombruste Satyam.

Mahindra Tech, som er en mindre spiller på det indiske outsourcingmarked, gav det klart højeste bud og overtager 31 procent af aktierne i Satyam.

Med overtagelsen ser det nu ud til, at Satyam har reddet sig helskindet gennem den skandale, som har lammet selskabet og sendt det på randen af konkurs.

Den indiske regering indsatte en ny bestyrelse for Satyam for at sikre at virksomheden, der har 48.000 medarbejdere, kunne overleve.

British Telecom, BT, ejer en tredjedel af Mahindra Tech, som er en del af koncernen Mahindra & Mahindra og den britiske telegigant har ifølge Financial Times blåstemplet opkøbet.

Satyam-skandalen rammer også ind i Danmark, i det Satyam er samarbejdspartner med både KMD og NNIT. KMD har afstand til skandalen, mens NNIT har bedt om en redegørelse.[/url]

Brødre i fængsel

Satyams tidligere bestyrelsesformand, Ramalinga Raju, og to af hans brødre, der var en del af ledelsen i virksomheden, sidder fængslet, efter det kom frem, at Satyams regnskaber igennem flere år er blevet sminket.

Raju-brødrene har angiveligt kunstigt pumpet virksomhedens omsætning op med så meget som fem en halv milliarder kroner - et svindelnummer som den tidligere bestyrelsesformand selv erkendte tilbage i januar.

Ud over de tre Raju-brødre er fire Satyam-ansatte og to revisorer fra PriceWaterhouse fængslet i sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer