Artikel top billede

AVG opkøber specialist i adfærdsbaseret antivirus

Beskytttelse mod malware ved hjælp af live analyse af det digitale utøjs adfærdsmønstre er på vej frem inden for sikkerhedssoftware.

Computerworld News Service: Det tjekkiske sikkerhedsfirma AVG har afsluttet en handel om at opkøbe Sana Security, som specialiserer sig i at opdage skadelig software baseret på malwarens adfærd - den såkaldte 'behavioral detection'.

AVG betalte kontant for Sana, men har ikke offentliggjort beløbet. Sanas 14 ansatte vil fremover arbejde for AVG. Handlen blev afsluttet i sidste uge, men blev først offentliggjort tirsdag ifølge AGV's administrerende direktør, J.R. Smith.

Andre sikkerhedsleverandører såsom Symantec følger lignende tilgange som Sanas ved at kigge på, hvordan applikationer og kode opfører sig for at forsvare brugeren mod det stigende antal angreb fra skadelig software.

Antivirusprodukter har traditionelt været afhængige af signaturbaseret opdagelse af malware. Således er antivirussoftware er nødt til at være opdateret med filer, der metaforisk set indeholder virussers DNA - de såkaldte signaturer - og som gør det muligt for softwaren at identificere skadelig kode på en computer.

Men signaturbaseret malware-opdagelse er efterhånden en mindre eftertragtet metode, da der findes så mange varianter af malware. Virusanalytikere har svært ved at skabe nye signaturer hurtigt nok.

Den nyere metode er den adfærdsbaserede opdagelse, hvor sikkerhedssoftware kigger efter, hvordan kode, idet den køres, opfører sig på en computer. Sanas teknologi kan opdage listige programmer, der starter automatisk, og er opmærksom på usædvanlig netvæks- eller systemaktivitet. Teknologi til opdagelse af malware ud fra dens adfærdsmønstre ses på som supplerende beskyttelse udover den signaturbaserede opdagelse.

Den adfærdsbaserede teknologi kan opdage såkaldte 0-dagsangreb, hvor en hacker udnytter en hidtil ukendt sårbarhed i et stykke software, fortæller J.R. Smith.

"Hvis noget virker unormalt, træder denne teknologi i kraft og finder det og stopper det," siger han.

Standalone-produkt

Den adfærdsbaserede teknologi vil ifølge J.R. Smith blive integreret i AVG's antivirus- og internetsikkerhedsprodukter fra slutningen af juni. Den nye funktionalitet bliver dog ikke integreret i AVG's gratisprodukt, men virksomheden vil overveje, om det er noget, der skal ske i fremtiden, fortæller han.

Sana blev stiftet i oktober 2000 og virksomhedens produkter er det adfærdsbaserede sikkerhedsprodukt Primary Response SafeConnect, Primary Response Identity Protection, der bruges til at beskytte mod identitetstyveri samt det trådløse sikkerhedsprodukt Primary Response AirCover.

Virksomheden solgte det adfærdsbaserede sikkerhedsprodukt som et standalone-produkt til internetudbydere, som derefter kunne tilbyde det til deres kunder, fortæller J.R. Smith.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere