Artikel top billede

Verizon scorer 165 millioner kroner på domænefusk

Det koster et amerikansk domænefirma 165 millioner kroner at lege med Verizon-varemærker i over 650 domæner. Nu gør Microsoft og Yahoo sig også klar til sagsanlæg om varemærke-misbrug.

Teleselskabet Verizon har vundet en sag over det amerikanske domæneselskab OnlineNIC, der har registreret mindst 663 domænenavne, som var identiske eller lænede sig endog meget kraftigt opad registrerede Verizon-varemærker.

OnlineNIC havde blandt andet registreret verizon-cellular.com og buyverizon.net, hvilket i sommers fik Verizon til at fare i flint og anlægge sag mod domænefirmaet.

Efter en kort retssag besluttede dommeren sig for, at OnlineNIC skal betale Verizon 165 millioner kroner for misbrug af varemærker samt overdrage alle 663 domænenavne til Verizon.

Det skriver Computerworld.com.

Flere sagsanlæg på vej

Det er ikke kun Verizon, der har følt sig trådt over tæerne af OnlineNIC.

Også it-giganter som Microsoft og Yahoo har anlagt sager mod OnlineNIC for at have forbrudt sig mod registrerede varemærker i flere domæneregistreringer.

Microsoft mener, at OnlineNIC har forbrudt sig mod 97 varemærker - inklusiv Windows, Encarta og Halo.

Og så sent som den 19.december fik søgemaskineselskabet Yahoo også nok af domæneselskabet, der med domæner som yahoozone.com, yahooyahooligans.com og denverwifesexyahoo.com ifølge Yahoo har forbrudt sig mod Yahoo-brands mere end 500 gange.

I Danmark har der i de seneste år været stor fokus på misbrug af varemærker i domænenavne, hvilket i 2007 fik DK Hostmaster til at indføre en ny suspensionsregel, hvis man forbryder sig mod domænenavne, der slutter med .dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere