Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

WiMax-markedet falder i 2009

WiMax-markedet forventes at falde i 2009, nu da mobil WiMax både er ramt af finanskrisen og konkurrencen fra LTE.

Computerworld News Service: Det samlede salg af fast og mobilt WiMax-udstyr faldt med 21 procent til 245 millioner dollars i tredje kvartal af 2008 i forhold til andet kvartal og forventes at falde i 2009, lyder det i en rapport fra Infonetics Research, der giver finanskrisen skylden for faldet.

"Der er færre penge til implementering af nye netværk - og muligvis mindre spektrum til rådighed indtil krisen er overstået - og det betyder, at implementering af WiMax bliver sat på hold det næste år," siger Richard Webb, analytiker hos Infonetics.

Markedet for faste WiMax-installationer er fladet ud, og det mobile WiMax-udstyr stiger kun langsomt til trods for den vellykkede lancering af Clearwires service Clear og fusionen med Sprints Xohm, siger Richard Webb.

Den mobile version, der er baseret på standarden IEEE 802.116e, udgør nu tre fjerdedele af WiMax-markedet og vil stå for den overordnede vækst inden for WiMax, men først i 2010, siger Richard Webb og henviser til markedsledende Alvarons vellykkede overgang fra fast til mobilt.

Alvaron overhalede Alcatel-Lucent og Motorola i tredje kvartal, og Alcatel-Lucent har nu flyttet fokus over på de rivaliserende LTE-standarder, der betragtes som den førende specifikationen for fjerde generations netværk.

Infonetics forventer, at der vil være 76 millioner WiMax-abonnenter i 2011. Indtil videre er der flest abonnenter i Asien-Pacific, og i fremtiden vil væksten være stærkest på udviklingsmarkederne, mener Richard Webb.

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis