Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

IT Factory konkurs - direktør forsvundet i Dubai

Opdateret: IT Factory begæret konkurs. Direktør Stein Bagger er forsvundet og er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri.

IT Factory er i dag af bestyrelsen blevet begæret konkurs, og den administrerende direktør Stein Bagger er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri for mindst 500 millioner kroner.

Stein Bagger er i sidste uge angiveligt forsvundet under en rejse til Dubai under en ferierejse sammen med sin hustru.

IT Factory blev tidligere på året udnævnt til Danmarks bedste it-virksomhed af Computerworld.

Senere væltede det imidlertid ud af skabet med skeletter. Computerworld kunne således afdække en række forhold bag selskabet, der vakte mistanken om, at ikke alt var, som det skulle være i selskabet.

Der var blandt andet en del mystik om IT Factorys partnere.

Administrerende direktør Asger Jensby, JMI Invest, der er formand for IT-Factory, vil orientere offentligheden nærmere senere mandag.

Redaktionen har efter kåringen af IT Factory som Danmarks bedste it-virksomhed 2008 i september haft en dialog med både læsere og IT Factory om selskabets produkter, kunder og partnere.

Men også ejerforhold og andre mere personlige emner har været til debat både på Computerworld.dk og bloggen "Bizzen - IT og Business", der er en del af Berlingske Business, og som skrives af freelancejournalist Dorte Toft, der også har været med til at dække IT Factory for Computerworld.

En del af dialogen startede med læseres konstruktive kritik af Computerworlds dækning af IT Factory.

Siden er endnu flere sten blevet vendt i en langstrakt og kompliceret research, som er endt med ikke at bringe en klar konklusion men et mere nuanceret billede af IT Factory og ikke mindst et godt eksempel på, hvad medier kan få ud af at gå i dialog med læserne.

Den 29. oktober havde Dorte Toft, journalist Kristian Hansen og chefredaktør Jan Horsager et tre timer langt interview med administrerende direktør Stein Bagger og kommunikationsekspert Erik Ove.

Undervejs blev vi lovet kundecases, men en uge senere fik vi som svar på 10 skriftlige, uddybende spørgsmål at vide, at IT Factory nu frygtede en miskrediterende artikel, og at besvarelserne derfor blev af en anden karakter end først planlagt.

Hele dialogen kan læses og følges på Computerworlds temaside om Top 100.

Læs også: IT Factory hemmeligheder - få hele historien.

Læs mere på Computerworld.dk senere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere