Artikel top billede

Borger.dk spænder ben for Chrome og Safari

Det nye borger.dk gør livet svært for brugere med Chrome- og Safari-browsere. En login-løsning fra Skat er udviklet til Internet Explorer og Firefox.

Hele Danmarks portal på nettet, borger.dk, har tilknyttet en login-funktion, der ikke støtter brugere af browseren Safari og Googles nye Chrome-browser.

På verdensplan har Safari ellers knap syv procent af markedet, mens antallet af Chrome-brugere er noget mindre med knap en procent af browser-markedet.

Kontorchef Natascha Dexters fra IT- og Telestyrelsen, der er ansvarlig for borger.dk forklarer, at problemet ligger hos Skat.

"Vi har testet på en del forskellige browsere, men det her er i forhold til nem login-løsningen, der ligger hos Skat," siger hun.

Men mener du som ansvarlig for borger.dk, at brugere af Chrome og Safari skal have adgang til alle borger.dk's funktioner?

"Jeg synes, at du skal tale med Skat. Som udgangspunkt ja, men der kan også være andre hensyn. Det altafgørende er ikke, at en ny løsning kan alt fra første dag, hvis man med fordel kan bygge mere på efterfølgende," siger hun.

Natascha Dexters gør samtidig opmærksom på, at teamet bag borger.dk er i løbende og "fin dialog" med Skat.

Ingen planer om Chrome og Safari

Hos Skat erkender man, at nem login-ordningen ikke garanterer understøttelse af Chrome og Safari.

Faktisk oplyser fagchef fra it-service hos Skat, Kim Troels Rasmussen, at udover på borger.dk, bruges login-funktionen på samtlige Skats tast selv-løsninger.

Altså kan Safari-brugere og Chrome-brugere også opleve problemer her.

Kim Troels Rasmussen forklarer, at det eneste Skat garanterer vedrørende browser-brug er, at brugere af Internet Explore version 6 og 7 og varianterne herunder samt brugere af Firefox har adgang via nem-login.

"Og med Firefox understøtter vi også open source-software, Mac og Linux," siger han.

Han oplyser, at Skat for nærværende ingen planer har om at integrere Chrome- og Safari-brugere i løsningen.

"Statens it-center vil fastlægge nogle standarder på et tidspunkt, og inden det sker, vil vi næppe gøre noget større ved det," siger fagchefen fra Skat.

Rettelse: Af artiklens første version fremgik det, at brugere med Chrome- og Safari-browsere ikke kan bruge Skats login-løsning. Det er forkert. At få løsningen til at fungere i disse browsere kan dog kræve en Java-opdatering i Chrome, eller at man ignorerer en falsk fejlmeddelelse i Safari. Skat har tidligere oplyst til Computerworld, at man kun garanterer, at løsningen fungerer i Internet Explorer og Firefox, men oplyser efter artiklens offentliggørelse, at man forventer om kort tid også at have fjernet alle fejl i forhold til Safari-browseren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere