Tirsdagens aviser om it

Mærsk indgår IBM-aftale til 41 millioner. Dot-com-dagene får baghjul af nutidens it-branche.

Mærsk indgår IBM-aftale til 41 millioner

Rederikoncernen A.P. Møller-Mærsk har overladt det til IBM at sørge for én samlet it-løsning til alle rederiets ca. 117.000 ansatte i 130 lande.
Med aftalen, der gælder i fem år og har en værdi på 41 millioner kroner, sigter A.P. Møller-Mærsk på at forbedre it-sikkerheden markant.
"En væsentlig grund til, at vi har indgået den samlede aftale, er at trusselsbilledet på it-området hele tiden ændrer sig, og at det derfor er vigtigt, at vi på centralt plan kan sikre os mod truslerne, siger Kim Aarenstrup, koncern-it-sikkerhedschef i A.P. Møller Mærsk. (Børsen)

Dot-com-tiden får baghjul af nutidens it-branche

I år er antallet af hurtigtvoksende it-selskaber mellem to en halv og tre gange større end selv i det mest markante dot-com-år, 2000. Dengang talte de såkaldte it-gazeller 63 selskaber mod hele 170 i år.
It-branchens direktør, Jakob Lyngsø, ser ikke noget faretruende i den udvikling. Han mener, at nutidens it-virksomheder går mere seriøst til værks.
"Jeg ser mere på tilvæksten i branchen. I dot-com-dagene opstod der rasende mange, nye virksomheder. Men de fleste af dem var jo uden omsætning," siger han. (Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel