Artikel top billede

André Sloth Eriksen er stifter af Asetek, som nu tilføres 85 millioner kroner. Foto: Asetek

Investorer pumper 85 millioner ind i danske Asetek

En gruppe investorer skyder 85 millioner kroner ind i den nordjyske it-virksomhed Asetek, der producerer væskekølere til pc'ere.

Virksomheden Asetek i Brønderslev har med kunder som HP, Acer og Packard Bell oparbejdet en stærk position på markedet for køling til pc-systemer. Selskabets nuværende investorer samt en ny amerikansk venture fond tror så meget på projektet, at de nu skyder 85 millioner kroner ind i virksomheden.

"Vi er stolte over den tillid, vores investorer har vist os her midt i den globale finansielle krise, hvor kapital er en mangelvare," siger administrerende direktør André Sloth Eriksen i en pressemeddelelse.

Pengene giver virksomheden ressourcer til at satse mere globalt, hvor Kina bliver næste mål. Asetek vil oprette et logistikcenter i landet, men allerede nu har firmaet et salgskontor i USA.

Direktøren håber, at den tilførte kapital kan hjælpe virksomheden på vej mod et af de helt store mål.

"Målet er en børsintroduktion inden for en tidshorisont af fire til fem år," lyder det fra direktøren.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra administrerende direktør André Sloth Eriksen, der er i USA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere