Artikel top billede

Undersøgelse: Antallet af it-jobs vil falde i 2009

CIO'er i de store virksomheder planlægger drastiske reduktioner i projektansættelser, professionelle services og hardware.

Computerworld News Service: It-jobs er i stigende fare for såvel eksterne som interne ansatte, viser en undersøgelse foretaget blandt CIO'er af Goldman, Sachs & Co.

Virksomheder som leverer globale tjenester vil også kunne mærke krisen, der skyldes den nedadgående økonomi.

En anden undersøgelse viser, at fundamental pc-og netværkshardware såvel som professionelle tjenesteudbydere vil blive udsat for den største del af nedskæringerne.

Den viser også, at CIO'erne planlægger at sætte fokus på tiltag omkring besparelser frem for investering i ny teknologi.

Eksterne mest udsat

"Efterspørgslen efter it-projekter, som ikke er stærkt nødvendige, er faldet til det laveste punkt" i Goldman Sachs' 41 tidligere undersøgelser af ansatte i branchen, hvor 100 ledere med indflydelse på strategi er blevet spurgt om deres ansættelsesplaner i 2009.

Undersøgelsen fra Goldman Sachs angiver, at "i et udgifts-tynget it-budget-scenarie vil CIO'erne sandsynligvis først lede efter mulige nedskæringer af ressourcer blandt eksterne folk af mindre værdi."

Firmaet beskriver sin undersøgelse som "et tidligt advarselsflag" for tjenesteudbydernes 2009-planlægning af projekter.

De tiltænkte nedskæringer udgør en forskel fra sidste efterår.

Da ledere blev spurgt i oktober om hvilket område, de ville skære ned på, var svaret nul for interne ansættelser.

Tallet steg i februar til otte procent grundet nedgangen i økonomien. I juni svarede 11 procent, at de ville skære ned på antallet af interne programmører.

Men blandt projektansættelser står det langt værre til.

48 procent af de adspurgte svarede, at projektansatte vil blive skåret ned. Og 30 procent svarede, at on-site medarbejdere fra tredjepartsudbydere vil blive skåret ned. 12 procent af lederne siger, at de vil skære ned på antallet af medarbejdere hos off-shore tjenesteudbydere.

Konsulenter, hardwaremål og besparelser

Den anden undersøgelse fra Goldman Sachs så på planerne for investering i it-projekter i 2009. Denne undersøgelse viser også, at der er nedskæringer på vej.

"Det handler om return of investment. CIO'erne har udtrykt, at de køber efter, hvad de skal bruge og ikke efter, hvad de gerne vil have, at de ofte skalerer ordrer ned, så de passer ind i budgettet, og at de leder efter løsninger med en høj og hurtig return of investment," skriver forfatterne til undersøgelsen.

Investeringsundersøgelsen indikerer, at CIO'erne ser det "største potentiale for besparelser ved it omkring netværksudstyr."

Hele 47 procent af de adspurgte svarer, at de sandsynligvis vil skære ned på udgifter til indkøb af pc-systemer, servere og opbevaring.

Besparelserne vil ikke være begrænsede til udstyr.

42 procent af CIO'erne angiver, at de er "tøvende med at bruge penge på tredjeparts services."

Det svarer til nedgangen i interessen for it-projekter, som ikke er stærkt nødvendige, og kan tyde på at virksomhederne kommer til at være mere afhængige af interne it-folk.

Oversat af Jens Genders




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer