Nyt kuld af Aibo-hvalpe

Sony har netop proklameret fødslen af tredje generation af robothunden Aibo. Den har indbygget trådløst LAN, så den kan kommunikere med sin ejer via pc.

Indhold

En hund, der hverken savler eller larmer, og heller ikke skal luftes midt om natten eller fodres flere gange om dagen. Det er, hvad Sony hele tiden har kunnet tilbyde med robothunden AIBO, og nu er en endnu mere virkelighedstro udgave sat i verden. Navnet er AIBO ERS-7, men man må sikkert godt kalde den Fido.

Den nye AIBO - nu med flaprende ører og kødben.
I forhold til den tidligere model er den nye AIBO udstyret med en hurtigere processor, der kører med 576 megahertz, og en udvidet hukommelse på 64 megabyte.

Sony har udviklet nyt software til AIBO, som de kalder "AIBO mind". Softwaren integrerer alle AIBO's applikationer på en 32 megabyte Memory Stick og gør det muligt for robothunden at handle på egen hånd og dermed udvikle en personlighed.

Samtidig kan AIBO genkende ejerens stemme og ansigt og selv finde genopladningstationen, når dens batteri er ved at være fladt.

Den lille robothund har stemme i form af en indbygget højttaler. Den har desuden fået flaprende ører og et endnu større LED-display, der gør det muligt for hunden at udtrykke en endnu bredere vifte af følelser ved hjælp af lys i flere forskellige farver.

Ved hjælp af indbygget trådløst netværk og en 32 megabyte Memory Stick kan den lykkelige hundeejer nu kommunikere med sin hund over en længere distance gennem enten en pc eller en mobil enhed af en slags. Ejer og hund kan blandt anden udveksle billeddata ved hjælp af hundens øjne, der i virkeligheden er kameraer, som er i stand til at tage billeder i VGA-opløsning.

På den mekaniske side er der sket en lille forbedring i forhold til den sidste model. Den kan stadig bevæge sig på 20 forskellige måder, men motorerne er blevet opgraderet, så det nu er muligt for AIBO at bevæge sig lidt mere glidende og lydløst.

Den legesyge hund har også fået kødben at muntre sig med, når den lille røde bold bliver for kedelig.

AIBO ERS-7 bliver sat til salg i Europa til november. Den danske pris kendes ikke endnu, men hundene bliver solgt i Japan for 185.000 yen, som svarer til 10.900 kroner.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere