Artikel top billede

Vista runder 140 millioner licenser

Microsoft har solgt 140 millioner licenser siden lanceringen i november 2006. Ikke så ringe endda, vurderer it-analytiker.

Styresystemet Windows Vista er blevet solgt i 140 millioner licenser oplyste software-giganten i forbindelse med offentliggørelsen af firmaets regnskab i går.

I den seneste regnskabsopdatering fra januar lød meldingen på 100 millioner licenser, siden lanceringen at systemet tilbage i november 2006.

"Vista stod for 70 procent af alle installerede operativsystemer i 2007," siger Anders Elbak.

"Microsoft har opnået en global markedsandel på cirka 15 procent siden slutningen af 2006"

Disse tal er ikke så ringe endda, lyder det fra it-analytikeren.

"Dette bekræfter langt fra, at udbredelsen går langsomt, som man ellers har hørt fra mange kanter," fortæller Anders Elbak til Computerworld.

Salget af Vista er primært sket i forbindelse med, at programmer bliver distribueret sammen med en nykøbt pc. Retail-salget udgør kun en meget lille andel af salget.

En million Vista-brugere

Microsoft vil ikke oplyse Vistas licenstal for enkelte regioner, herunder Danmark

For at få en indikation af, hvor stor brugerskaren er i kongeriget, må man tage et kig på internet-statistikvirksomheder som Foreningen af Danske Internetmediers opgørelser (FDIM).

Firmaet har nemlig opgjort, hvilke operativsystemer, der benyttes, når danskerne åbner en internet-side i browseren.

Ser man på procenttallene for februar 2008 over hvilke operativsystemer, der ligger bag brugernes færden på danske internetsider, benyttes Vista af lige godt 19,5 procent af de danske brugere.

Ifølge IDC Nordic er der godt fem millioner computere under dansk flag, så et kvalificeret gæt på antallet af Vista-licenser her i landet lyder således på cirka en million.

Windows XP er dog stadig langt den mest populære platform. Lige godt 75 procent benytter således stadig XP som operativsystem.

Afløser på vej

Der er allerede masser af spekulationer om Vistas afløser.

Senest var det stifter og bestyrelsesformand Bill Gates, som indikerede, at den næste store Windows-satsning vil være på banen allerede til næste år.

"Omkring næste år eller deromkring vil vi have en ny version af Windows klar," skulle den legendariske Microsoft-chef, ifølge flere internationale teknologi-sider, have sagt..

Meldingen fra Microsoft Danmark er, at datoen for introduktionen af Windows 7 slet ikke er sat og, at der derfor er tale om ren spekulation.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel