Artikel top billede

IBM-problemer rammer store kunder i Danmark

Store danske kunder er ramt af driftproblemer hos deres leverandør IBM. Danske Bank, A.P. Møller Mærsk og Carlsberg er blandt de ramte virksomheder.

IBM i Danmark er ramt af driftsproblemer, som har ramt flere af virksomhedens større kunder. Samtidig er større hjemmesider som Sundhed.dk ramt af driftsforstyrrelserne.

Virksomheden har endnu ikke offentliggjort omfanget af problemerne, men i hvert fald Danske Bank, A.P. Møller-Mærsk, Arla og Carlsberg er berørt af problemerne.

Moderat ramt

Danske Bank understreger, at problemet ligger ved IBM og oplyser, at banken kun har været moderat ramt af driftsproblemerne.

De danske kunder og afdelinger har ikke mærket noget til problemerne, mens bankens kunder i Finland og Irland har haft problemer med kreditkorttransaktioner, som følge af problemerne hos IBM.

Også Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Maersk er ramt af problemerne ved IBM.

"Vi er delvist ramt af et netværksproblem ligesom en række andre danske," siger Carsten Dalsgaard, it-chef i koncernen, som dog ikke vil uddybe, hvordan virksomheden er ramt.

Det store offentlige sundheds-site Sundhed.dk har også været ramt af problemerne, og siden har ifølge Center for Sundhed.dk været nede siden klokken 12 i dag.

Computerworld vil følge sagen løbende i eftermiddag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere