Artikel top billede

Nu kan du bruge dit fastnet-nummer til mobilen

Ny mulighed for at flytte telefonummeret fra fastnet til mobilen vil give danskerne mulighed for at spare penge.

Nu er det muligt at flytte telefonnummeret fra fastnettet til mobilen.

Det blev besluttet efter et møde mellem de store telefonselskaber i Danmark, skriver mobilsiden.dk.

Her siger formanden for nummerporterings-gruppen under Telekommunikationsindustrien, Brian Zack, at de danske teles-selskaber er enige om, at opkald til fastnetnumre skal takseres til fastnettakst, uanset om nummeret befinder sig på en gammel trykknap-telefon eller en moderne mobiltelefon.

Muligheden sørger for, at forbrugerne kan spare mange penge på både opkald og abonnementer, skriver siden.

Teleselskaber har tøvet

Flytningen af fastnetnumre bliver først introduceret nu, fordi virksomhederne har tøvet med det.

Som det første selskab har Sonofon givet mulighed for flytning af fastnetnumre.

Hos Telia vil man ikke afvise, at en tilsvarende løsning er på vej.

På grund af manglende interesse fra kunderne vil teleselskabet 3 ikke tilbyde muligheden.

Hos TDC skal kunderne ikke forvente, at de kan flyttes tilbage, hvis de bliver træt af det nye selskab.

Inden udgangen af 2008 skal IT- og Telestyrelsen afgøre, om teleselskaberne skal tvinges til at acceptere flytning af numre mellem fastnet og mobil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere