Artikel top billede

Hitman-ejer midt i desperat overlevelses-kamp

Englands største spilfirma, SCi, er i svære økonomiske problemer. SCi, der ejer Danmarks spilflagskib IO Interactive, har smidt topledelsen på porten og iværksat en finansieringsplan.

Englands største spilfirma, SCi Entertainment, er havnet i store økonomiske problemer.

Derfor har selskabet smidt topledelsen på porten for at rette op på den synkende skude.

Fyringerne betyder farvel til SCi's hidtidige administrerende direktør, Jane Cavanagh, og hendes to nærmeste medarbejdere.

Jane Cavanagh er blevet erstattet af Phil Rogers, der kom ind i selskabet for 11 måneder siden.

Han har tidligere arbejdet hos spilgiganten Electronic Arts, der er en af SCi's store rivaler.

Aktiekurs er raslet ned

Fyringerne hos SCi kommer i kølvandet på kuldsejlede salgsplaner og skuffende økonomiske resultater.

Det har fået investorer til at give SCi-aktien voldsomme klø de seneste måneder.

Fredag kunne man købe en SCi-aktie til fem en halv krone. Tre måneder tidligere kostede de 32,7 kroner stykket.

Jane Cavanaghs største bedrift ved SCi-roret var købet af det langt større Eidos i 2004. Med opkøbet fik SCi det danske spilflagskib, Hitman-skaberne IO Interactive, under vingerne.

Også danske Deadline Games har tætte kontakter til SCi, da selskabet i efteråret 2007 indgik en treårig aftale med Eidos om at udvikle 10 nye spil.

Salg gik i vasken

SCi's problemer begyndte, da selskabet i efteråret meddelte, at samtaler med en række potentielle købere af virksomheden var løbet ud i sandet.

Nedturen fik yderligere næring, da SCi's måtte meddele, at næste version af dets mest populære spiltitel, Tomb Raider, til Playstation 3 og Xbox 360 blev forsinket. Det skabte et hul på 300 millioner kroner i selskabets pengekasse.

SCi skriver i en børsmeddelelse, at selskabet i øjeblikket kigger på en række forslag fra potentielle partnere, der skal lukke hullet, og samtidig kulegraver hele virksomhedens økonomi.

Plan kan afværge betalingsstandsning

SCi vil i slutningen af februar meddele aktionærerne, hvad kulegravningen og finansieringsforslagene fører til.

Aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank, der følger SCi tæt, skriver i en vurdering af selskabet, at det alt i alt er gode nyheder.

Rokaden i topledelsen vil hjælpe til med at genetablere investorernes tiltro til selskabet, og finansieringsforslagene reducerer risikoen for en betalingsstandsning, vurderer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren