Artikel top billede

EUs monopolsag mod Intel op i nyt gear

Efter lang ventetid har Intel omsider givet svar på tiltale til EU-Kommissionen, der mener, at Intel på mange måder groft har misbrugt sit markedsmonopol.

Computerworld News Service: EU-Kommissionen har modtaget svar på de monopol-anklager, som kommissionen rettede mod Intel i sommer.

Kommissionen har beskyldt Intel for at forvride konkurrencen på det europæiske marked ved at uddele fordelagtige rabatter til computerproducenter mod at de opkøbte Intel’s x86 chips.

Samtidig mener kommissionen, at Intel har betalt sig fra at forsinke lanceringer af maskiner, der har bygget på konkurrenten AMD’s chip.

Den sidste anklage, som kommissionen offentliggjorde i juli, gik på, at Intel havde solgt sine produkter til store kunder som for eksempel regeringer og universiteter under markedspris.

Disse handlinger er ifølge europæisk lovgivning ulovlige når markedsdominerende producenter som Intel udfører dem.

"Udover det skrevne svar som Intel har indsendt til kommissionen mandag, har Intel bedt om en mundtlig høring for at give svar på tiltalen," forklarer Chuck Mulloy, talsmand for chip producenten i Californien.

Han tilføjer dog, at der formodentlig vil være noget ventetid da kommissionen skal have tid til at gennemgå Intel’s svar før en eventuel høring.

Intel har to gange fået udsat sin svarfrist. Den oprindelige svardato var i oktober. Den blevblev forlænget til 4. januar, hvorefter Intel behøvede en weekend mere til at færdigtformulere sit svar.

"Der var nogle løse ender, som vi blev nødt til at få styr på," siger Mulloy.

Oversat af Jimmie Gustafsson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis