10. Peer-to-peer – se tv på nettet

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Peer-to-peer teknologien har i nogle år været i skammekrogen for at blive brugt på fildelingstjenester som Napster, Kazaa og diverse Torrent-netværk. Med Skype-danskeren Janus Friis' stort anlagte web-tv-kanal Joost, så det ud til, at peer-to-peer kunne blive årets teknologiske comeback.

Men Joost og konkurrenter som Zattoo og Babelgum har dog ikke for alvor fået noget mainstream-gennembrud, og har i det store hele i stedet floppet sig ud i glemslen hos den almindelige dansker. Måske vil det endelige gennembrud komme fra nationale public service kanaler, der i årets løb har forsøgt sig med peer-to-peer teknologien i public service-øjemed.

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel