MS eScience tilbyder gode råd om databaser

Microsoft Researchs e-Science-gruppe hjælper videnskabsforskere med at bruge databaser på måder, de aldrig havde forestillet sig var mulige.

Computerworld News Service: Forskere fra Microsoft har fremvist nogle af deres projekter ved den årlige konference American Geophysical Union i sidste uge, fortæller Catherine van Ingen, partner architect i Microsoft Researchs e-Science group.

Et eksempel på eScience-gruppens arbejde er et projekt med klimaforskere.

Mange forskere inden for det område er uafhængige og forsker for eksempel i lokale klimaer for deres afgrøders skyld eller på grund af andre specifikke interesser, fortæller Catherine van Ingen.

Andre forskere kigger på klimaændringer fra et mere globalt perspektiv.

Data kan kombineres

Nu kan de to typer forskere kombinere deres data.

”Det bliver muligt at tage videnskabelige data fra forskellige kilder og kombinere dem med lokalt anskaffede sensor-data,” siger hun.

Men det medfører et problem:

”De fleste forskere, som jeg har med at gøre, er ikke vant til denne mængde data. Hvis datamængden er større end en Excel-fil, ved mange forskere ikke, hvad de skal stille op med det," siger hun.

Underviser i databasebrug

Microsoft har hjulpet klimaforskerne med at udvikle en database, der indeholder omkring 800 millioner datapoint, fortæller Catherine van Ingen.

Hendes gruppe lærer forskerne at bruge databasen til at foretage den type analyse, der vil fremme deres forskning, forklarer hun.

De forskere, der forsker i det globale klima, er særligt interesserede i at lære, hvor effektivt planter kan absorbere CO2.

Forskerne har opdaget, at der ikke er så meget CO2 i atmosfæren, som de mener, der burde være, når man tager kulstofudledningen i betragtning.

Det forsvinder et eller andet sted hen - enten i havet eller også absorberes det af planter, fortæller Catherine van Ingen.

Ved at kombinere massive mængder data, der allerede bliver indsamlet rundt om i verden om skove og træer og analysere dem, kan de måske finde ud af det, siger hun.

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere