Artikel top billede

Oprør: Facebook misbruger os

Tusinde af brugere protesterer mod, at det sociale online netværk Facebook udnytter deres personlige billeder til reklamer.

Skal alle vide, at du har købt den nye Justin Timberlake cd? Og har du lyst til at være reklamesøjle for en online butik, bare fordi du har handlet der?

Nej, lyder det fra mere end 36.000 af Facebooks brugere torsdag middag. De protesterer mod et nyt tilbud fra Facebook til virksomheder om at annoncere overfor brugerne.

Med Facebook Beacon kan annoncørerne bruge brugernes egne profiler til at reklamere for deres varer.

Brugerne risikerer at fremstå med billede som en anbefa-ling af annoncørernes varer.

Nok fylder de 36.050 brugere ikke meget i den samlede mængde af millioner af brugere, som klikker ind på Facebook hver eneste dag, men de er ikke de eneste, der brokker sig.

Nu er den amerikanske borgerrettighedsorganisation MoveOn.org også gået ind i sagen i en protest mod, hvad organisationen betegner som et klart brud på brugernes privatliv.

Gode tip

MoveOn.org fremhæver blandt andet, at Facebook først havde lovet, at brugerne ikke skulle udsættes for den slags markedsføring, men siden er løbet fra løftet.

"Facebook har potentialet til at revolutionere den måde, vi kommunikerere med hinanden ... Men for at få succes har de (Facebook, red.) brug for brugernes tillid," udtaler Adam Green i den pressemeddelelse, som MoveOn.ord har udsendt.

Et af de elementer i Beacon, som MoveOn.org kritiserer er, at brugerne skal melde fra, hver eneste gang en annoncør ønsker at bruge vedkommendes data. I stedet for en gang for alle frabede sig denne brug af private oplysninger.

På Facebook har en række brugere angivet links til protest mod Facebook Beacon, herunder blandt andet en måde som brugere af Firefox browseren kan undgå at få deres private indkøb misbrugt af annoncører på Facebook.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere