Onsdagens aviser om it

Ny direktør sætter turbo på tidligere Mærsk-selskab. Internettet sender tv på nedtur.

Ny direktør sætter turbo på tidligere Mærsk-selskab

En ny direktør skal sætte turbo på it-virksomheden Premitechs omsætning, der indtil sidste år havde Mærsk blandt sine ejere. På den korte bane er målet, at Ballerup-virksomhedens omsætning i 2008 skal vokse mindst dobbelt så meget som markedet, hvilket vil sige 24 procent eller mere. Det fortæller Morten Gransøe, der tiltrådte jobbet som direktør i sidste uge. (Børsen)

Internettet sender tv på nedtur

Nettet er ved at overhale tv som Danmarks næststørste annoncemedie. Det er allerede blevet en afgørende magtfaktor i det brede mediebillede, men er først ved at finde sine ben rent kommercielt. Når hen ved 800 mediefolk i dag samles til konference i København, står der for en gangs skyld ikke pressede markeder og vigende indtjening på dagsordenen. Deltagerne på årets største begivenhed på internet-fronten, New Media Days, har nemlig svært ved at få armene ned efter et sandt jubelår for netmedierne. ”Temperaturen lige nu er hidsig. Der er rigtig meget damp under kedlerne,” siger Christian Peytz, formand for Foreningen af Danske Internet Medier, FDIM. Faktisk er væksten så stor, at internettet næste år må forventes at overhale tv som Danmarks næststørste annoncemedie. (Jyllands-Posten)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis