McAfee køber hollandske SafeBoot

Tema: Sikkerhed Sikkerhedssoftwarefirmaet McAfee vil købe SafeBoot for 1,8 milliarder kroner for at udvide sin produktserie.

Købet af SafeBoot, der har specialiseret sig i kryptering og adgangskontrol, vil udvide McAfee's risk management services, oplyser virksomheden.

SafeBoots kerneområder er store virksomheder og markedet for mobil sikkerhed.

SafeBoot, der er hollandsk, vil være en "stærk tilføjelse" til McAfee's eksisterende udbud, skriver McAfee i en pressemeddelelse. Markedet for databeskyttelse er "påfaldende uopdyrket", tilføjer de.

McAfee har planer om, at sammenbygge SafeBoots krypteringsteknologier med deres Data Loss og ePolicyOrchestrator.

Krypteringsprodukterne kan målrettes mod alle størrelser kunder, som McAfee har, fra private til store virksomheder, siger McAfee.

"SafeBoots teknologi indenfor mobil sikkerhed løser en række kritiske problemer for kunderne, som omhandler håndtering af fortrolig og intern information," siger Dave Dewalt, CEO hos McAfee.

"Ved at købe SafeBoot, bliver McAfee en markedsleder i 5,3-millarder-kroner-markedet for kryptering, og vi vil være i stand til at tilbyde en komplet databeskyttelses-løsning, der kombinerer SafeBoots 'full-disk and content encryption' med McAfee's 'data loss prevention." siger Dave Dewalt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere