Millioner til udvikling af GPS og mobilkommunikation

Forskning og udvikling i nye informations- og kommunikationsteknologier snuppede 47 millioner, da Højteknologifonden i går delte 97 millioner ud til lovende fremtidsteknologier.

Internet, digitalt tv og radio kombineret med 3. generations mobilnet. Sammensmeltningen af kommunikation og medier er fremtiden, mener Højteknologifonden, som regeringen har nedsat.

Fonden valgte i den anden af i alt tre uddelinger i år at støtte et konsortium af DTU, Aalborg Universitet, Danmarks Teknisk Videncenter, Danmarks Radio, Nokia, Motorola, Wirtek og Broadcast Service Danmark med 22 millioner kroner.

Mere end ’Vild med dans’ på mobilen

Projektet ’Næste generations mobilkommunikation – når medierne smelter sammen’ har dermed et samlet budget på 43 millioner kroner, når også universiteterne og virksomhederne har spyttet penge i kassen.

Ifølge lederen af projektet, centerleder Knud Erik Skouby fra DTU bliver der opbygget et helt nye kommunikationsmedier, når de to verdener smelter sammen.

"Man kan i dag se konturerne af den fremtidige udvikling, men det bliver mere og andet end bare at se ’Vild med dans’ på mobilen," siger Knud Erik Skouby.

”Vores ambition er at udforske den teknologiske platform og finde ud af, hvad der kan være interessant og nyttigt for samfundet,” siger han. Forskningen vil blandt andet definere nye forretningsmodeller og nye værdikæder i næste generations mobilteknologi.

Mere præcis GPS

Der arbejdes med noget større præcision i et projekt, der skal forny GPS.

Således fik Alexandra Instituttet, Terma A/S, Dansk Landbrugs Rådgivningscenter, Systematic Software Engineering A/S, Aarhus Universitet, Handelshøjskolen på Aarhus Universitet og Aalborg Universitet et tilsagn på 25 millioner kroner i støtte til projekt, der satser på at udvikle en platform, der gør det hurtigt og nemt for danske virksomheder at udvikle produkter og services, der udnytter Galileo-systemet.

Galileo er det europæiske alternativ til den amerikanske GPS-teknologi.

Det europæiske system vil ifølge projektleder, innovationschef Andry Drysdale fra Alexandra Instituttet, give langt større nøjagtighed end det amerikanske GPS-system, og så vil det også virke indendørs.

”Det kan blive meget nemmere at opdatere plantegninger over bygninger i forbindelse med ombygninger,” giver Andry Drysdale som eksempel på projektets anvendelse.

Andre muligheder er dynamisk skiltning, nemmere positionering af både dyr og udstyr. Projektet har et samlet budget på 48 millioner kroner.

Derudover fik projekterne ’Lettere vej til nye lægemidler’ og ’Mere energieffektiv cementproduktion’ også del i midler fra Højteknologifonden i denne omgang.

I alt har fonden uddelt 573 millioner kroner i støtte til 43 projekter siden 2005. IT- og telebranchen har snuppet penge til 11 projekter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis