Tirsdagens aviser om it

ERP-systemer giver sjældent fuld gevinst. Domænehaj lukker hjemmeside. Problemer med Mondos opkøb.

Sjældent fuld gevinst af ERP-systemer

Bare tre procent af de virksomheder, der investerer i et nyt ERP-system opnår alle de opsatte mål, mens 68 procent af virksomhederne kan melde, at størstedelen af målene kommer i hus. Det fremgår af en undersøgelse blandt 40 større virksomheder, som konsulentfirmaet Accenture har foretaget. Ifølge sammen undersøgelse når 29 procent kun halvdelen alle de opsatte mål. En af årsagerne til, at ERP-systemer så sjældent giver fuld tilfredsstillende er ifølge partner Søren Christensen fra Accenture, at kun hver tredje virksomhed har en egentlig business-case for deres ERP-investering. (Dagbladet Børsen.)

Domænehaj lukker udskældt hjemmeside

Marketingsvirksomheden Berg & West vil lukke en omstridt hjemmeside, der snylter på 100 kendte domænenavne. Staver man navnet på en af de 100 kendte sider en lille smule forkert bliver brugeren ledt hen til en hjemmeside med en konkurrence. Men nu bøjer partner Brian Berg fra Berg & West sig, blandt andet efter kraftig kritik fra folkene bag siderne freeway.dk og dating.dk
”Vi arbejder på at lukke siderne,” siger Brian Berg til Erhvervsbladet og tilføjer, at der kan gå to uger, før snyltesiderne er forsvundet fra internettet. (Erhvervsbladet)

Problemer med Mondos opkøb

Den børsnoterede it-virksomhed Mondo har problemer med et af de selskaber, Aqcel, selskabet har købt i det seneste år. Mondo overtog med købet af Aqcel også en række tabsgivende kontrakter, og det er en væsentlig årsag til, at Mondo hen over sommeren har været nødt til at nedjustere forventningerne til årsresultatet kraftigt. I stedet for et overskud på 5-7 millioner kroner, venter Mondo nu et underskud på 9 millioner kroner i 2007. (Morgenavisen Jyllands Posten)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt ”Dagens aviser om it” på overvågning med [siteurl=newsalert]Computerworld Nyhedsovervågning[siteurl].




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis