Nyhedskanaler har svært ved at følge med nettet

Mens trafikken på de nyere medier vokser og vokser, har de tradtionelle nyhedskanaler svært ved at følge med. Slaget er dog ikke tabt endnu.

Computerworld News Service: Internettet er en trussel mod de traditionelle nyhedsorganisationer, som ikke længere har den fordel at være først på pletten med en nyhed, viser en undersøgelse fra Harvard University.

Forskere hos Joan Shorenstein Centeret for Presse, Politik og Offentlig Administration finder, at omfanget af utraditionelle mediesider inklusive sociale samlingssteder, blogs, søgemaskiner og service-udbydere vokser hurtigere end hjemmesider, der er forbundet med de traditionelle medie-kanaler som aviser og tv-kanaler.

Forskerne har overvåget trafikken på 160 hjemmesider i et år fra april 2006 til april 2007.

Hjemmesider fra Google, Yahoo og AOL såvel som MSN og mindre sider som topix.net, digg.com og reddit.com oplevede alle i perioden en stor vækst i trafik i den undersøgte periode.

"I perioden mellem april 2006 og april 2007 voksede antallet af månedlige besøgende fra under to millioner til over femten millioner," hedder det i undersøgelsen.

Desuden voksede reddit.com og topix.net fra under 50.000 forskellige besøgende om måneden til over 700.000.

Skal tilpasse sig nettet

Nyhedsorganisationer har dog stadig meget at vinde på internettet, hvis de kan tilpasse sig det nye medie, skriver forskerne.

De vurderer, at lokale nyhedsorganisationer virker som en slags mærkevare blandt læserne, og at det kan udnyttes til mediernes fordel.

Rapporten konkluderer desuden, at mediernes rækkevidde uden for internettet kan bruges til at tiltrække trafik til hjemmesiden.

Man skal ikke glemme, at de traditionelle medier har et produkt, som rigtig mange brugere er interesserede i – nyheder.

Mens trafik på hjemmesider, der er tilknyttet nationalt kendte aviser, voksede med omkring 10 procent, faldt trafikken på de knap så kendte aviser i større eller mindre grad.

Trafikken på hjemmesider til nationale tv-kanaler, som CNN, ABC, CBS, NBC, MSNBC og Fox voksede med 30 procent, viste undersøgelsen.

Antallet af besøgende til lokale tv- og radiostationers hjemmesider voksede også, men langsommere.

"Internettet reducerer vigtigheden af geografi i folks valg af medie, og derfor bliver "mærkevarer" vigtigere og vigtigere – det er nemlig dem, brugerne af sig selv kommer i tanke om, når de skal surfe på nettet" skriver rapporten.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere