Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Strid i Venstre om salg af KMD

Regeringspartiet Venstre er i strid med sig selv om salget af KMD. Formanden for KL, Venstre-borgmesteren Erik Fabrin, ville helst lade være med at sælge.

Trods udsigt til milliarder af kroner til kommunerne trækker salget af KMD ud.

KLs formand, Venstre-borgmester Erik Fabrin, har længe været imod et salg af virksomheden.

Formanden er stadig ikke overbevist - til trods for at hans partifæller i regeringen sidste år lavede en lov, som forpligter KL til at sælge.

"Jeg har ikke ændret mening. Der er kommet en lovgivning, og den skal vi i kommunerne også rette os efter," konstaterer Erik Fabrin og forklarer, hvorfor han er imod et salg:

"Jeg beklager stærkt, at kommunerne ikke kan operere med deres stærkeste værktøj i en tid og verden, hvor en stor del af fremtidens effektiviseringevinster er knyttet til it."

Erik Fabrin mener, at kommunerne risikerer at sætte deres internationale førerposition over styr, når de tvinges til at sælge KMD.

"Vi er et lille land, og vi har en virksomhed, som har hovedfokus på dette lille lands offentlige sektor. Hvor forsvinder det fokus hen, når vi sælger KMD," spørger han.

Må følge loven

Erik Fabrin forholder sig først og fremmest til den lovgivning, der i løbet af de næste fem år vil tvinge kommunerne til et salg. Hvad enten de vil eller ej. Og KL-formanden lyder ikke imponeret, når han beskriver lovgivningen

"Loven forbyder kommunalt ejede virksomheder at udnytte synergieffekter, som er et vigtigt konkurrenceparameter," siger han.

Loven betyder, at kommunerne ikke må eje en virksomhed, som henter mere end 25 procent af omsætningen uden for det kommunale område. Et tal som Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD, forventer, at virksomheden runder i år.

KMD har en dispensation for loven, som betyder, at et salg senest skal være på plads til 2012. Det gør dog ikke Erik Fabrins holdning til lovgivningen mere positiv.

"Det er helt grinagtigt defineret, så omsætning fra staten ikke tæller sammen med det kommunale," forklarer han.

Og selv om der måske i en overgangsperiode kan være tale om delt ejerskab, er der ikke tvivl om, at kommunerne skal give fuldstændig slip på KMD.

"På den mellemlange bane er der ingen tvivl om, hvordan det her kommer til at se ud med den lovgivning, der er i dag" lyder det fra Erik Fabrin, som ikke lægger skjul på, at han ville foretrække en anden lovgivning frem for et salg.

Computerworld har i sammen med HK Kommunalbladet sat fokus på it i kommunerne i forbindelse med kommunalreformen. Læs mere om det forestående KMD-salg i den trykte udgave af Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere