Symantec udgiver beta af nyt sikkerhedsprodukt

Symantec udgiver en betaversion af virksomhedens enterprise sikkerhedsprodukt. Produktet sammensmelter teknologi fra de virksomheder Symantec har opkøbt gennem de seneste år.

Computerworld News Service: Symantecs nye produkt, Symantec Endpoint Protection 11.0, erstatter de tidligere enterprise-versioner.

Det er en offentlig betaversion, og Symantec forventer at den endelige udgave er klar i løbet af september.

Virksomheden har besluttet at fastholde den samme pris for produktet som tidligere.

"Vi mener, at det beskyttelses-niveau du får for dine penge, skal være højere," siger Mathew Lodge, der er leder af Symantecs produktmarkedsføring i Europa, Mellemøsten og Afrika.

EndPoint Production-pakken er resultatet af Symantecs indkøbsiver, der omfatter opkøbet af Sygate, Whole Security og Veritas.

"Vi har brugt mange penge på at købe andre virksomheder, og vi har integreret den opkøbte teknologi i den nye udgave," siger Mathew Lodge.

Endpoint Protection indeholder teknologi, der ser på hvordan programmer opfører sig.

Det er en måde at opdage, når et program opfører sig mistænksomt.

For eksempel forsøger visse typer af ondsindet software at hente programmer på internettet, og det er typisk et dårligt tegn.

Pakken indeholder også andre sikkerhedsfunktioner som antivirus og antispyware og en firewall.

En ny funktion er applikation kontrol, der tillader administratorer at kontrollere, hvilke programmer brugerne kan køre på deres maskiner.

Network Acces Control 11.0 har et modul, der hedder Endpoint Protection. Denne funktion bestemmer om mobile enheder må koble sig på netværket eller ej alt efter hvor stor en sikkerhedsrisiko, de udgør.

Modulet understøtter både Cisco og Microsofts protokoller for kontrol af netværksadgang, oplyser Mathew Lodge. Modulet kan også give tilladelse til enheder til at koble sig på netværket.

Symantec annoncerer også et nyt program, der har navnet Storage United, der er bygget til at hjælpe virksomheder til bede at kunne organisere data-lagring.

Det gælder også selvom der er tale om miljøer der bruger forskellige operativsystemer og lagrings-platforme.

Programmet centrerer sig om tre temaer: næste-generations databeskyttelse, storage management og information management, oplyser Kevin Bailey, der er senio product marketing manager i Symantec.

Oversat af Christian Carlsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere