CD Wow skal betale 450 millioner til pladebranchen

Onlinebutikken CD Wow skal betale næsten en halv milliard kroner i erstatning til den britiske musikindustri for at have importeret musik ulovligt. Lignende sag på trapperne i Danmark.

Det koster onlinebutikken CD Wow dyrt, at den ikke overholdt en aftale fra 2004 om at stoppe med at importere musik ulovligt til Storbritannien fra Asien.

Den britiske højesteret har nemlig dømt til fordel for landets pladebranche, BPI, der nu kan se frem til en erstatning på godt 450 millioner kroner.

Ifølge Jesper Bay, marketingsdirektør i den danske danske pladebranches organisation, IFPI, falder afgørelsen på et godt tidspunkt.

En lignende sag er nemlig under opsejling i Danmark, efter fogedretten på opfordring fra IFPI fornylig ransagede CD Wows kontorer i Århus og konfiskerede regnskaber og mail, der kan bruges som beviser mod selskabet, der har base i Hong Kong.

"Afgørelsen matcher meget godt vores eget syn på sagen, og den er et fint udgangspunkt for den indsats, vi selv gør for at prøve at få styr på CD Wow i Danmark," siger Jesper Bay.

Importerer lovlige CD'er

IFPI venter endnu på en rapport over, hvad der blev fundet på konteret i Århus.

Først derefter vil organisationen tage stilling til, hvordan den vil gribe en eventuel sag mod CD Wow an.

Kommer det til en retssag i Danmark, kan CD Wow se frem til en kamp på flere fronter.

Ifølge BBC overvejer CD Wow, om virksomheden skal anke afgørelsen i den engelske højesteret.

Til avisen siger direktør Henrik Wesslen, at sagen er helt unødvendig.

"Det bør ikke betyde noget om vi køber vores plader fra en official distributør i Storbritannien, Europa eller Fjernøsten. Det der betyder noget er, at vi køber lovlige produkter, som kommer fra pladebranchen selv," siger han.

Det argument godtager Jesper Bay fra IFPI dog ikke.

"Den europæiske lovgivning er meget klar, men han har lov til at have et andet syn på det. Men han har ikke lov til at overtræde de bestemmelser, der findes på området. Det er derfor, han nu har et problem og en stor regning," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere