Allerede onsdag får knap 70 medarbejdere i CBB Mobil ny direktør. Det fortæller Allan Koch, der er bestyrelsesformand hos firmaet.
Ledelsen af det Sonofon-ejede lavprisselskab bliver nemlig øjeblikkeligt overtaget af Lars Asger Petersen, der hidtil har været markedschef hos Sonofon.
Men der er ikke tale om et dramatisk chefskifte. Det vurderer teleanalytiker John Stand, der er direktør i Strand Consult.
"Det er en mand der bliver klappet ud af banen. Han har lavet en fantastisk stykke arbejde," siger John Strand.
Teddy Søgaard Pedersen har nemlig med meget begrænsede midler kreeret mere innovation i det danske mobilmarked, end mange af konkurrenterne har været i stand til, fortæller John Strand.
Sonofon tvunget til valg
Når Teddy Søgaard Pedersen nu alligevel forlader posten, skyldes det formentlig en konflikt mellem Sonofons selvhenter-koncept og CBB.
"Der er ingen tvivl om, at CBB har overgået Selvhenter mange gange," siger John Strand.
"Derfor sidder der måske folk hos Sonofon og arbejder med Selvhenter, som har følt, at CBB er en torn i øjet," siger John Strand.
Det kan have presset Sonofon til at foretage et valg om at lægge innovationen over på kerneproduktet og dermed gøre lavprisfirmaet CBB til en mere skrabet model, end man tidligere har oplevet.
"På trods af at CBB er en lille organisation, så har den været bedre til at levere nye tjenester og services til slutkunderne end Sonofon har," siger John Strand.
Derfor er CBB ifølge John Strand nu på vej ind i en ny fase, som byder på et mere stringent koncept med mindre innovation end tidligere.
Ingen Sonofon-holdninger i CBB
Ifølge Allan Koch betyder chefskiftet ikke, at det nu bliver moderselskabet, som skal styre retningen i firmaet.
"Det er jo ikke Sonofons holdning, der skal afspejles i CBB, men faktisk det, som CBB har stået for,” siger Allan Kock.
Derfor afviser han, at moderselskabet nu vil knytte CBB tættere til sig og dermed ændre virksomhedens strategi.
"CBB har i dag sit eget kontorområde og en pæn portion frihed til at kunne agere hurtigt i markedet. Og den er der på ingen måde tænkt på at ændre ved," siger Allan Koch.
Ifølge CBB og Teddy Søgaard Pedersen er det den afgående direktør som selv har valgt at stoppe efter fem år i chefstolen.
”CBB udstråler dynamik og energi, og helt i den ånd har jeg efter fem år på posten valgt at overlade CBB til nye kræfter,” siger Teddy Søgaard Pedersen i en pressemeddelse.