Google og Salesforce overvejer fælles front

Rygterne svirrer: Skal Google købe Salesforce? Skal de være partnere? Danner de fælles front mod Microsoft? Eller er de bange for at blive konkurrenter?

Computerworld News Service: Forlydender om at Google og Salesforce.com overvejer et partnerskab, kommer ikke som den helt store overraskelse, når man tænker på virksomhedernes hidtidige samarbejde og deres fælles tro på hostede forretningsapplikationer.

Der er dog nogen, der mener, at overvejelserne er motiverede af bekymringer om, at virksomhederne måske bliver rivaler i en ikke så fjern fremtid, hvis de ikke synkroniserer deres strategier nu.

"Det ville være fjollet af virksomhederne ikke at tale om fremtiden,” siger Oliver Young, der er analytiker hos Forrester Research.

”Partnerskabets form er endnu uklart, men det vil sandsynligvis involvere integrationen af Googles applikationsserie af hostede samarbejds- og kommunikationsapplikationer med Salesforces hostede software til administration af kundeforhold (CRM), skriver The Wall Street Journal.

Har en fælles fjende

Den primære motivation bag overvejelserne er dog højst sandsynligt, at de to virksomheder begge vil klare sig bedre i konkurrencen mod den fælles fjende, Microsoft.

Lige nu virker det oplagt at kombinere Google Apps og Salesforce CRM applikationer: Google Apps mangler en CRM komponent og Salesforce mangler kontorapplikationer.

Af samme grund er det let at forestille sig, at de to virksomheder snart kommer til at bevæge sig ind på hinandens områder og derved ender med at bekæmpe hinanden i stedet for Microsoft.

Selvom Salesforce.com generelt bliver betragtet som en af de tunge drenge indenfor hostede CRM applikationer, er deres konkurrenter ikke blege for at udnytte alle de muligheder med Google de overhovedet kan.

For eksempel udgav Etelos Systems i sidste måned en Etelos CRM til Google applikationer.

Der har før i tiden været rygter om, at Google vil købe Salesforce – et træk, der ville falde fint i snor med virksomhedens i øvrigt aggressive indtog på applikationsområdet.

Oliver Young mener, at det er fornuftigere af Google at købe Salesforce end kun at have virksomheden som partner, fordi et partnerskab kan falde fra hinanden i fremtiden, i takt med at markedet udvikler sig i forskellige retninger.

Oversat af Ditte Thøgersen




IT-JOB

Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab

IT supporter

Unik System Design A/S

Erfaren scrum master
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere