Google bøvler med fejl i iGoogle

Google bakser med en fejl i den opdaterede iGoogle-side, der irriterer mange brugere. Google har gennem den seneste tid døjet med fejl i flere af virksomhedens tjenester.

Computerworld News Service: Fejlen får iGoogle, der giver brugerne mulighed for at lave sin egen portal, til at nulstille indstillingerne på nogle funktioner, så brugerens indstillinger ikke længere er de gældende.

Problemet har irriteret brugere, der har brugt anseelige mængder af tid på at skræddersy og tilpasse deres Google.com hjemmeside.

Måske ramt millioner

En kilde, der kender til problemet siger, at det er under 10 procent af iGoogle-brugerne, der er ramt af problemet.

Brugerne tælles i to-cifrede millioner, så det ramte antal brugere er spænder fra 200.000 til flere millioner.

På diskussionsfora kunne man sidste torsdag læse om oprørte brugeres oplevelser. Det gik mere end 36 timer før Google erklærede, at problemet var løst.

Kritikerstorm i debatfora

Ikke desto mindre kommer der stadig nye meldinger om, at fejlen endnu ikke er rettet hos alle brugere.

Tirsdag morgen nåede brugernes klager på diverse diskussionsfora nye højder, og det stod klart at problemet endnu ikke er helt løst.

Ifølge en talskvinde i Google er problemet nu løst

"I de seneste dage har en række af Googles brugere haft problemer med at tilgå deres indstillinger på deres iGoogle hjemmeside. Brugerne skulle nu have fået indstillingerne tilbage," skriver hun i en email.

En stime af problemer

Google afviser at oplyse, hvad der har været årsag til problemet og siger samtidig, at det kun er en mindre gruppe af brugere, der har været berørt.

Google har i den seneste tid haft problemer med flere af virksomhedens tjenester, der har været ramt af fejl og tilgængelighedsproblemer.

De fejlramte tjenester er blog-værktøjet Blogger, officepakken Google Apps og Gmail.

Oversat af Christian Carlsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere