Leder: Hvornår bliver Danmark et e-demokrati?

Computerworld mener: Danskerne er klar til at tage e-valg til sig, men det er vores politiske ledere ikke - heller ikke selv om e-valg ville kunne fungere som den killer application, der udbreder den digitale signatur til den brede befolkning

Computerworld mener: Vælgerne er i den grad klar. Det er landets politiske ledere ikke. Trist. Lederskab handler om at gå foran, ikke følge efter.

Hele 85 procent af danskerne er klar til at bruge elektroniske, internetbaserede valghandlinger, hvis de ellers havde muligheden.

Hvad de ikke har.

I Danmark, klodens it-nation nr. 1 ifølge den seneste rangliste i Global Information Technology Report fra World Economic Forum, skal vælgerne analogt bevæge sig til valgsteder over det ganske land og manuelt – ved hjælp af blyant og papir – udøve deres indfødte ret til at stemme.

Parakdoksalt

Det er i sig selv paradoksalt.

Og det hænger dårligt sammen med den danske selvforståelse som et af verdens mest udviklede demokratier.

Erfaringerne fra Estland og andre lande, der er længere med digitaliseringen af demokratiet, er, at e-valg styrker valgdeltagelsen og dermed demokratiets bredde – hovedsagelig, fordi det bliver lettere for flere at deltage i valghandlingen.

Selvfølgelig er der en række sikkerhedsaspekter i skræddersyede valg – altså valg, hvor vælgeren bestemmer, hvor og hvornår der skal stemmes.

Det er problemer, som kan og skal håndteres.

Samtidig må muligheden for valghandlinger via internettet ikke erstatte, men supplere de fysiske valgsteder, selv om der indlysende nok bliver behov for færre geografiske valgsteder, når den personlige computer forvandler sig til en valgurne.

Vi har den digitale signatur

Og vi har i Danmark brugt ganske mange kollektive ressourcer på at udvikle en digital signatur, som netop gør det sikkert for den enkelte at agere på nettet.

Faktisk ville e-valg kunne fungere som den killer application, der udbreder den endnu alt andet end populære digitale signatur til den brede befolkning.

Danmark har i forvejen en af de højeste valgdeltagelser i verden.

Det er en styrke, som oplagt bør bruges til at aktivere den digitale signatur bredt, så flere danskere bliver mere fortrolige med at bruge det voksende antal offentlige internetbaserede servicetilbud. Det er der skattekroner at spare på.

Der er samtidig ingen grund til at begrænse e-valgene til folketingsvalg.

Tværtimod.

Systemet er velegnet til alle slags valg, fra folkeafstemninger til regionsvalg og kommunalvalg eller menighedsrådsvalg og skolebestyrelsesvalg.

Digitaliseringen af valghandlingen giver som al anden digitalisering en mulighed for at præsentere valgmulighederne (hvem er det egentlig, der vil vælges til kommunalbestyrelsen eller menighedsrådet?) og skabe overblik, åbne for debat og invitere til høring.

Det kan ikke andet end styrke demokratiet.

Åbner for flere valghandlinger

E-valg åbner også for flere valghandlinger – fordi det er nemt, bekvemt og billigt.

Flere spørgsmål kan med andre ord lægges direkte ud til vælgerne.

Dette er en mulighed, som teknologien åbner.

I hvilket omfang muligheden skal anvendes, er et politisk spørgsmål.

Men e-valg åbner for en fornyet debat om, hvordan vi bedst praktiserer demokratiet.

Danmark har et repræsentativt demokrati, som i dagens globale økonomi bliver udfordret af mere autoritære samfundsmodeller, som den kinesiske, der udmærker sig ved langt større beslutningshastighed i samfundsøkonomiske spørgsmål.

E-valg kan være det første skridt i en teknologisk understøttelse af de demokratiske processer, fra politikskabelse til selve valghandlingen.

E-valg kan dermed åbne for en nødvendig udvikling og nytænkning af de vestlige demokratiske processer.

Danmark har alle forudsætninger for at anføre i den udvikling og agere rollemodel.

Vælgerne er klar. Teknologien er til stede.

Alt, vi nu mangler, er at landets politiske ledelse vågner til dåd og handling, og digitaliserer demokratiet.

Der er ingen grund til at vente.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer