Microsoft klar med telefonsystem til små firmaer

Microsoft er klar med et nyt telefonsystem, som kan genkende stemmer og som både kan sættes op som både et VoIP-system og et traditionelt telefonsystem. Selskabet har store forventninger til systemet.

Computerworld News Service: Microsoft er klar med et nyt telefon-system til små virksomheder, som netop er blevet præsenteret på selskabets halvårlige Small Business Summit, som bliver afholdt både online og i Redmond, USA.

Telefon-systemet går under navnet Response Point og kan genkende stemmer.

Microsoft forventer, at omkring 30,000 små virksomheder og partnere vil være interesserede i teknologien.

”Telefon-systemet indeholder både software og telefoner og er designet til at være let at installere og anvende,” siger Jeff Smith, seniorproduktadministrator hos Microsoft.

Tre telefoner fungere med systemet

Tre telefoner - D-Link DVX-2000, Quanta Syspine og Uniden Evolo - fungerer med systemet.

Sammen med telefon-systemet får man også et pc-baseret administrations-system, så alle, der er bekendte med pc-miljøer, kan indarbejde ændringer og administrere systemet.

”For at ringe op over telefon-systemet skal man ikke gøre andet end at trykke på ”Response Point"-knappen og sige navnet på den, som man gerne vil i kontakt med. Man kan eksempelvis sige ”Ring til John på arbejdet,” og systemet taster selv nummeret på baggrund af de kontaktoplysninger der er indlejret i Response Point telefonbogen,” siger Jeff Smith.

”Response Point kan både sættes op som et VOIP (voice over IP) system og som et traditionelt telefonsystem,” tilføjer han.

Flytter rundt på folk

En lille virksomhed, Comenity, har testet Response Point og synes, at systemet får virksomheden til at se mere professionel ud, og desuden letter processen med at integrere nye medarbejdere i kontormiljøet.

"Vi får hele tiden nye medarbejdere og flytter hele tiden rundt på ting på kontoret,” siger Mark McCracken, administrerende direktør for Comenity, over en videooptagelse der blev vist ved Microsofts kongres.

”Med Response Point, kan en telefon flyttes rundt på kontoret og den fungerer omgående ligeså godt på dens nye plads,” siger han.

Mark McCracken var også glad for det pop-op vindue, der kommer frem i hjørnet af hans computerskærm med oplysinger om den person, der ringer op til ham og desuden muligheden for at lade forventede opkald passere forbi omstillingen og direkte til hans telefon.

”Holdet bag det nye telefonsystem har udviklet det i tæt kontakt med flere små virksomheder,” sagde Bill Gates på video til kongressen. "Og det de opdagede var, at de små virksomheder har brug for mulighed for at forenkle de daglige opgaver.”

I følge Jeff Smith, er det kun omkring en tredjedel af de små virksomheder der hidtil har brugt PBXer eller telefonsystemer, fordi de er dyre og svære at installere.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere