Danmark fører på optisk skærmteknologi

Tema: Den danske producent af optiske skærme, Dnp, sidder på 65 procent af verdensmarkedet for optisk skærmteknologi. Firmaet, der er ejet af japanske Dai Nippon Print, havde sidste år en bruttofortjeneste på 42 millioner kroner.

Siden en af verdens største trykkerivirksomheder, japanske Dai Nippon Print Company, overtog danske Dnp i 1989 har Dnp iført sig førertrøjen på markedet for optisk skærmteknologi.

- Dnp sidder på 65 procent af markedet for bagprojektions-skærme. Vi producerer kun skærme – ikke projektorer, fortæller Lisette Jørs, marketingchef, dnp Denmark.

I dag har Dnp godt 80 medarbejdere på fabrikken i Karlslunde, der i regnskabsåret 2005/06 havde en bruttofortjeneste på 42 millioner kroner og et resultat før skat på tre millioner.

Moderselskabet Dai Nippon Print omsætter til sammenligning for mere end 74 milliarder kroner om året.

Optisk teknologi

Bagprojektions-skærme kaldes optiske skærme, hvor det optiske består i, at der sidder en linse i skærmen, som så belyses af projektoren.

- Linsen bryder lyset forskelligt alt efter, hvordan er konstrueret, og vi kan styre skærmens egenskaber ved at designe denne linse på forskellig vis, forklarer Lisette Jørs.

Markedet for de bagbelyste skærme er et nichemarked, der højst svarer til fem procent af hele verdensmarkedet for projektorbelyste skærme.

- Men i dag bevæger vi os ind på det mere traditionelle marked for frontprojektorer, som vi kender dem fra mødelokaler. Vi har lanceret en frontbelyst skærm – Supernova - der kan bruges uden at slukke lyset eller trække gardiner for, siger Lisette Jørs.

[b[Amerikansk konkurrence
Konkurrence mærker Dnp især fra det amerikanske firma Stewart Filmscreen, men når det gælder de bagbelyste optiske skærme, er der stadig ingen over eller ved siden ad dnp.

Kunderne er distributører og forhandlere over hele verden, mens slutbrugerne er meget forskellige.

Lige fra det kinesiske militær over et trafikkontrolcenter i London til mødelokaler, simulatorer og skærme i forskellige butikker.


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere








Læses lige nu