IT-Companion fordobler resultatet igen i år

Går det som præsten prædiker fordobler IT-Companion overskuddet i år, som det også fordoblede resultatet sidste år. "Vi forventer også at ansætte flere, hvis vi ellers kan finde dem," siger salgsdirektøren.

It-konsulenthuset IT-Companion har haft konstant vækst i omsætningen de sidste fem år, men overskuddet har haltet noget bagefter.

Sidste år var et gennembrud på profitsiden for virksomheden, der har fokus på systemudvikling, rådgivning, licenssalg og uddannelse samt struktureret drift og vedligeholdelse af IBM Notes/Domino-miljøer.

- Vi har arbejdet med at effektivisere vores arbejdsindsats - at levere de rigtige ting på det rigtige tidspunkt og med de rigtige metoder, siger Jan Brinck, salgs- og forretningsudviklingsdirektør, IT-Companion.

Styr på bundlinjen

Jan Elbæk, der trådte til som formand for selskabets bestyrelse i begyndelsen af 2006, udtrykker visionerne i en pressemeddelelse:

- Vi har nu fået styr på bundlinien og har en målsætning om at fordoble resultatet igen i 2007. Mangel på kvalificeret arbejdskraft kan dog være en trussel mod yderligere vækst.

Faktisk vil IT-Companion gerne ansætte en fem-seks nye medarbejdere, der alle skal kunne noget med it.

- Uddannelser som datalog og datamatiker går vi mere efter, end hvis ansøgeren har en merkantil uddannelse som for eksempel cand. merc., siger Jan Brinck.

Kontrollere væksten

Jan Brinck ser det at kontrollere væksten som en af de vanskelige opgaver for at konsulenthus. Der kommer hele tiden nye folk til, der skal oplæres.

- Vi skal investere i at sikre en ensartethed, så vi sikrer, at vi alle går efter de samme mål. Det skal ikke være Ole, Poul eller Bent, der leverer, det skal være IT-Companion. Hverken vi eller kunderne skal være afhængige af enkeltpersoner, lyder det.

Konkurrence og samarbejde

Konkurrencen mærker IT-Companion fra i-Seven og Convergens, der også er samarbejdspartnere.

Også store konsulenthuse som WM-data og EDB Gruppen giver gerne IT-Companion kamp til stregen om ordrer, når chancen byder sig.

Forventningerne til indeværende år er, at væksten fortsætter og som nævnt ser ledelsen gerne, at overskuddet endnu en gang fordobles - denne gang til tre millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere